"Това е туризъм. Ти си плащаш за определени услуги и обикновено не си алпинист." Това заяви в "Студио Actualno" Момчил Дамянов - един от първите официално признати планински водачи в България и експерт в областта, коментирайки ставащите все по-популярни т.нар. комерсиални експедиции до най-високите световни върхове.
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Припомняме, че българинът Атанас Скатов загина на 5 февруари след падане при слизане от Лагер 3 под втория по височина връх на Земята К2 именно при такава експедиция. Инцидентът предизвика сериозни полемики в алпиниското общество у нас, като някои поставиха под въпрос готовността на Скатов за подобно предизвикателство, каквото е зимното изкачване на К2.
"Алпинистът се различава от нормалните хора с това че той иска да ходи напред, да пробива, да прокарва, да избира път, да взима решения. Това е удоволствието от алпинизма, а не толкова самото катерене", допълни Дамянов.
Той разказа и как се случват самите експедиции:
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
"В началото екипът на фирмата-организатор прокарва въже на всички места, на които е трудно и опасно - там, където човек може да падне. Екипират се лагери, защото клиентът няма силата и издръжливостта да се качи горе и да си опъне палатка. Това надминава неговото ниво. Обикновено тези лагери се заплащат - искаш палатка и чувал, искаш да дишаш кислород от 3 лагер - няма проблем, ти си го заплащаш. След като всичко това е направено - тогава могат да тръгнат клиентите нагоре по опънатите парапети и изготвените лагери".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
"В случая балонът се спука много грозно, не трябваше да се стига до такива неща. Омерзен съм от всичко, което се случи след инцидента", каза Дамянов.
Той беше категоричен, че на тези експедиции се взимат клиенти, които не отговарят на изискванията и не са достатъчно подготвени. "Това се случва с идеята, че ще бъдат върнати (живи, бел. ред.). Той иска, човекът, да се качи, знае какво трябва да направи, казва, че ще го направи, но не може. Лошото е, че такива хора са упорити и искат да вървят само нагоре, ако ти не можеш да го спреш - той може и да се качи, но да не може повече да слезе, защото е дал всичко от себе си на изкачването", допълни планинският водач.
На въпрос защо никой не говори за шерпите - хората, които реално изкачват върховете и проправят пътищата за клиентите си, той отговори:
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
"Защото тези хора, които ходят там и изкачват върхове, те го правят много често за да блеснат, за да кажат: "Ето, вижте какво направих". Ако непрекъснато върви информация, която показва, че алпинизмът се прави от хората, които подготвят маршрута, а не от клиентите, клиентите няма да блеснат и съответно ще има по-малко клиенти".
Дамянов беше категоричен, че шерпите не ги интересува, че никой не ги знае. "За тях е важно когато дойде сезонът - те да бъдат наети, да имат работа и да им се плати добре. Те от това живеят от години", допълни той.
Защо загиват толкова хора в комерсиалните експедиции и може ли да се върне ореолът около осемихладниците - гледайте целия разговор.