Няма да може да се продължава срочен договор без изрично писмено съгласие на абоната относно условията за продължаване, решиха депутатите от правната комисията, предаде БГНЕС.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Без нито един глас "против" народните представители приеха на първо четене предложените от Захари Георгиев, Румен Такоров и Атанас Мерджанов промени в Закона за потребителите. Предложенията са следствие на случаите на злоупотреби от страна на мобилни оператори, които са подновявали или променяли едностранно сключени преди това договори и във връзка със становището на Комисията за регулиране на съобщенията, че е възможно сключването на договор да става по телефона, без последващо писмено споразумение.
"При липса на писмено съгласие, след изтичане срока на договора той се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това. Нищожни са всички уговорки, които противоречат на тези изисквания", гласят новите предложени текстове. "В случаите, когато страните са сключили договор в писмена форма, изменения на договорни условия се осъществяват с допълнителни писмени споразумения", пише още в законопроекта.
Депутатите приеха и при доставка на телевизионни програми, разпространявани от лицензирани оператори, към договора да се прилага списък с индивидуализирани наименования на предлаганите телевизионни програми. "Промени в списъка на телевизионни програми не може да се извършват без изричното потвърждение от страна на потребителя, изразено в писмена форма. В случаите на настъпили промени в списъка от предлаганите телевизионни програми потребителят има право да прекрати едностранно действието на договора с едномесечно предизвестие, без да дължи обезщетение и/или неустойка", пише в текста.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Депутатите искат и звукът на рекламите да не е по-висок от звука на останалата част от програмата. Според приетите текстове на първо четене "аудио или аудио-визуалните търговски съобщения не трябва да се излъчват със сила на звука различна от силата на звука на останалата част от програмата".
Редактор: Десислава Ушатова
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас