Близо 160 опасни сгради, собственост на Министерството на отбраната, ще бъдат съборени в следващите четири години. Най-общо това са неизползваеми вече казарми и складови постройки в цялата страна. Всички застрашават живота и здравето на хората, се уточнява в документацията. Военното ведомство в момента търси фирма-изпълнител. Прогнозната стойност е около 4 млн. лв., става ясно от обществената поръчка, публикувана на сайта на МО. Оказва се обаче, че в някои от постройките, които са планирани за събаряне, живеят хора. Според списъка на опасните сгради, публикуван в сайта на Министерството, една от постройките, която трябва да бъде разрушена, се намира на столичната улица „Суходолска" 183. На адреса има жилищен блок със 17 семейства в него. Хората научават от екипа на БТВ, че министерството планира събаряне и остават видимо притеснени. Костадин Костадинов е бивш военен, живее в блока от 20 години.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
„Хората от министерството първо да ми посочат документ за собственост на това жилище, защото те нямат. Има апетити за целия район, това не може да е така. И в кадастъра на общината това е тук е бяла точка", оплака се Костадинов. От Министерството на отбраната успокоиха, че най-вероятно става въпрос за грешка при въвеждането на адреса. От ведомството са категорични, че блокът няма да бъде съборен.
„Едва ли става въпрос за блокчето на „Суходолска" 183. Нашите имоти са доста големи и когато ги индивидуализираме по адрес, по някой път се получават обърквания, защото ние имаме имоти с по 200 сгради вътре", обясни Огнян Йоцов от дирекция „Инфраструктура на отбраната" към МО. Друг столичен адрес от списъка е на улица „Кочани" в квартал „Гео Милев". Там Димитринка Петрова живее със съпруга си, сина си и двете си внучета в две стаи. Казва, че има заповед за настаняване. „Ние сме си създали много хубави условия, въпреки че са само две стаи. Имаме си канализация, плащаме си тока, абсолютно всичко си плащаме, данъците си плащаме", уверява Петрова.
„Има изключително много самонастанили се граждани, които така или иначе са там. От този процес явно с хора няма да можем да се отървем. Няма да се тръгне към инвестиционни действия по събарянето преди да се реши въпроса с хората", увери Йоцов от МО. От министерството допълниха, че подобни случаи на хора, обитаващи техни сгради, са рядкост. След като сградите бъдат разрушени, имотите ще се продават или ще бъдат предоставени за ползване на други държавни институции.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?