Министър Шалапатова: Усещането за социална справедливост в момента не е факт

02 август 2023, 10:06 часа • 1089 | прочитания

В обществото в момента усещането за социална справедливост не е факт. Намаляването на бедността и социалните неравенства трябва да е цел на всяка публична политика, независимо дали е социална, здравна или образователна.

Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища

Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април

Това каза по БНР министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. Тя заяви готовност да работи за повишаването на минималната заплата и на доходите, както и "да се повиши усещането за социална справедливост, което в момента не е факт".

В България инвестираме сериозен финансов ресурс, но невинаги той води до качество на живот, коментира социалният министър и анонсира, че се подготвя цялостен анализ на политиката на социално подпомагане, за да не се стига до това "хора, които получават години наред помощи и все са в затруднено положение". По думите ѝ темата за даването на пари е свързана с въздействието на социалната инвестиция.

Още: Социалният министър готви още рокади в дирекциите

Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото

Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)

"За следващия бюджет ще работим за цялостната подкрепа на всички уязвими групи. Само паричните помощи никога няма да са достатъчни", категорична е Шалапатова. По думите ѝ целта е родителите на деца с увреждания да получават цялостна подкрепа, не само финансови помощи.

До края на тази година ще е готова национална карта за социалните услуги, базирана на анализи на местните власти, съобщи министърът на труда и социалната политика.

Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари

Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април

"Чрез картирането на социалните услуги да се запълнят празноти – там, където има такава потребност, тя да бъде създадена – както от местната власт, така и с ресурсите на държавните институции."

Около 200 деца са останали в четирите действащи дома за медико-социални грижи, уточни Шалапатова. Това по думите ѝ са "последните деца", за които досега е било трудно да се намери "хуманна алтернатива".

Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен

Още: Светът през обектива: Историята на Ина Чобанска, която превърна телефона си в прозорец към природата

Още: Ето какви промени в Закона за социалното подпомагане влизат в сила от 1 юни

"Нямам обяснение защо толкова бавно се извеждат тези деца. Те трябваше до края на миналата година да намерят по-качествена грижа – в семейна, в близка до семейната среда."

По данни на НАП към края на юли 10 800 украински граждани у нас имат действащи трудови договори, а над 20 000 са били консултирани по места, добави още социалният министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес