Основните приоритети на Министерство на туризма е превръщането на страната в туристическа дестинация от по-висок клас, предоставящ различни типове туризъм. Страната ни има потенциал да развива целогодишен - зимен и летен туризъм. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова в рамките на изслушване в парламентарната комисия по икономика и туризъм.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Министърът на туризма представи и екипа си - зам.-министър Илияна Георгиева с ресор туристическа политика и Христо Кацаров - началник на кабинета на министъра.
Сред приоритетите на Министерство на туризма ще бъде и създаването на балнео и СПА дестинации и културно историческите дестинации освен традиционния туризъм като се цели да се разшири сезонът. Така се цели и генерирането на по-големи приходи от туризъм. Ангелкова заяви, че за миналата година страната ни има рекорд от чуждестранни туристи от 8.2 млн. туристи, което е със 17% повече спрямо предходната година, а приходите са над 6 млрд. лв. Целта е тази година да се увеличат тези резултати и да се превърнат в тенденция през целия 4-годишен мандат и годините напред, заяви Ангелкова.
По тази причина основна цел ще бъдат и промените в Закона за туризма и промените в Закона за черноморското крайбрежие, както и подзаконовите рамки, свързани с тях. Същото важи и за стратегията за устойчиво развитие на туризма, която в момента е на етап обществено обсъждане и до месец трябва да влезе в комисията за разглеждане.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Ангелкова заяви, че продължава институционалното изграждане на туристическите райони. Промените в закона за туризма предвиждат и правна регламентация за туристическата инфраструктура на здравните курорти, предаде БГНЕС.
Министърът на транспорта заяви също, че ще работи и за туристическите атракции и за повишаване на качеството на туристическата услуга като цяло. За целта се създава туристически инспекторат, който ще осъществява контролната дейност съгласно Закона за туризма, за да са сигурни, че услугите, които се предлагат в бранша отговарят на изискванията.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Ще се обсъжда и институционален модел, гарантиращ правата на туристите. Това е изискване и на европейска директива. Относно проблема с кадрите, Ангелкова заяви, че към момента се работи за изработване на концепция за създаване на преквалификационен център към Министерство на туризма по примера на Франция и Испания.
Ангелкова подчерта, че миналата година са били приети промени в Закона за трудовата миграция и сега се предвиждат промени, които да улесняват наемането на работници от други страни.
Фокус в работата на министерството ще са и промените в Закона за черноморското крайбрежие във връзка с управлението на плажовете. Групирането на морските плажове се прави с цел да се съобразят специфичните изисквания на всеки плаж, но и за това да се подобри качеството на туристическите услуги. На тази основа се предлагат 4 групи плажове.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
103 са неохрянаемите плажове към момента, заяви тя. Идеята е с промените да се направят по-атрактивни тези плажове които са по-малко посещаеми или са с по-труден достъп и така ще се помогне да им се намерят концесионери. Пример за такъв тип плажове е Камчия.
От министерството предлагат и намаляване на административната тежест за бизнеса като за целта са предложили отпадането на прекатегоризацията на пет години за плажовете, но за сметка на това да има засилен контрол на три години.
Ще продължим да рекламираме страната по три вида пазари - целеви, перспективни и други пазари. Това разделение се прави, за да сме по-ефективни и да се привличат повече чужденци, добави още тя.