Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Миньори и енергетици излизат на протест в София

29 ноември 2018, 07:37 часа • 2015 прочитания

След митинг в Раднево, миньори и енергетици излизат в четвъртък (29 ноември) на протест в София. Причината е неяснотата около бъдещето на въгледобива в района на мини „Марица-изток”.

Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове

Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!

Шествието ще започне в 13:00 часа - от сградата на Националната художествена галерия, и ще премине през софийските улици (по "Раковски" до сградата на ЕК и ЕП, после към Президентството и пред енергийното министерство), като ще спре пред основните министерства, които могат да решат проблема. В петък се очаква среща на представители на КТ „Подкрепа” и КНСБ с президента и с премиера.

Близо 50% от електроенергията в България се произвежда от ТЕЦ-овете на въглища, а от сектора се издържат цели региони в страната. ТЕЦ-овете трябва да отговарят на по-високи екоизисквания и има риск това да остави въглищата в история. „Възмутително и неприемливо е държавата да отритва двете си най-големи енергийни дружества, произвеждащи повече от 45% от електроенергията в страната”, заявяват от КНСБ.

В декларацията, изпратена до отговорните институции, се казва, че състоянието на основните държавни енергийни дружества у нас все повече се влошава, което отново предизвиква безпокойство. „Последните опити за спасяване на комплекса „Марица-изток” от дълбокия финансов дефицит не будят доверие – от една страна, се предлагат решения, които ще доведат само до прехвърляне на проблема и върху стабилни дружества, а от друга, се обсъждат действия, които са твърде отдалечени във времето”.

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)

Синдикатите спешно настояват за адекватна позиция на държавата за осигуряване на бъдещето развитие на комплекса до изчерпване на въглищните запаси. Иска се нова енергийна стратегия с хоризонт 2030-2050 г., както и държавата да поеме траен ангажимент за съставяне на механизъм за компенсиране на загубите от въглеродни емисии на „ТЕЦ Марица-изток 2”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес