Столична община няма да контролира фактически изпълнението на мерките срещу мръсния въздух, а ще разчита на личната отговорност и самосъзнание на всеки.
Още: Най-важните новини за деня: 28 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Това стана ясно от думите на заместник-кметът по транспорта Евгени Крусев.
"Няма как да се спрат всички коли", отговори той на въпрос за приетото решение в дните с повишени нива на фини прахови частици центърът на столицата, обхванат от "Синя" и "Зелена зона", да бъде затворен за автомобили.
Крусев обясни, че по улиците няма да бъдат поставяни контролни пунктове или каквито и да било други мерки за ограничаване на движението, това ще е въпрос на лична отговорност на шофьорите, защото "всички дишаме мръсния въздух".
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Според него контролът е фокусиран по-скоро върху забраната за паркиране и за тази цел във въпросните дни общината ще обозначи затворените зони за паркиране. Крусев обаче не заяви, че нарушителите ще се санкционират по някакъв начин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Според окончателните мерки срещу мръсния въздух ще паркираме по булеварди, без зоните за платен престой в София. На последното си заседание Комисията по околната среда в Столичната община прие дълго обсъжданите краткосрочни мерки за справяне с мръсния въздух.
Общината окончателно се отказа от спорната мярка за затваряне на улици или направо на цяла София за коли с четни или нечетни номера в дните с висока концентрация на фини прахови частици, но пък внесе ново предложение – да се разрешава паркирането в дясната лента на по-големите булеварди. Това ще се прави с идеята шофьорите да оставят автомобилите там и да се прехвърлят на близкия градски транспорт.
„Идеята на тези мерки е, стъпковидно, в зависимост от това какво замърсяване очакваме да има или констатираме, че има, да се въвеждат редица от мерки, които да допринесат за подобряването на качеството на въздуха”, каза Крусев, цитиран от Нова тв.
Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки
Още: Отстранени са над 90% от авариите, причинени от снега в Западна България
Тези мерки ще се отнасят най-често за няколко дни в годината, особено през зимните месеци, когато има по-голяма концентрация на фини прахови частици във въздуха, заяви заместник-кметът.
Идеята е колите да не навлизат в центъра на града и гражданите да използват обществения транспорт като основно средство за придвижване.