Между 3 и 6 % спад на чуждестранните туристи по Черноморието, в сравнение с 2018 г. се очаква според предварителните записвания и данни от туроператори и хотелиери. Това съобщи министърът натуризма Николина Ангелкова пред журналисти в парламента след като комисията по регионална политика прие чрез промени в Закона за концесиите да се преуреди концесионирането на плажовете - по реда на Закона за устройството на черноморското крайбрежие.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Тя отбеляза, че още в началото на годината министерството е прогнозирало спад в интереса на чуждестранните туристи за летния морски сезон и посочи, че по данни на НСИ чуждестранните туристи, посетили България в първите 5 месеца на годината са над 2 450 000, което към момента показва ръст с 0.3%, а за ключовия месец юни за туристическия сезон, министерството тепърва очаква официални данни.
След заседанието на комисията Ангелкова отбеляза пред журналисти, че от 2016 г., когато Министерството на туризма започва да стопанисва плажовете, е приета нова методика за отдаване на концесия и под наем, според която предлаганите цени на плажни принадлежности като чадъри и шезлонги имат 40% тежест при избора на концесионер, т.е. колкото по-ниска е предлаганата цена, толкова повече точки получава кандидата за концесионер. По тези условия са отдадени общо 60 плажа – 20 на концесия и останалите – под наем, като е включена клауза, според която, ако концесионер предлага цени различни от тези, с които е спечелил - това е основание за прекратяване на договора, посочи Ангелкова и съобщи, че за миналата година са прекратени 6 договора на различни основания.
За всички останали плажове, освен отдадените по новата наредба, действат правилата, които са били към момента на сключване на договорите и там механизъм за прекратяване поради предлагане на повишени цени няма, отбеляза тя.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
„Ние със сигурност по отношение на тези 60 договора ще направим повторни проверки и ако има нарушения ще пристъпим веднага към прекратяване, а за останалите свикваме спешна среща с концесионерите, за да обърнем внимание, че е изключително важно да бъдем конкурентоспособни“, добави Ангелкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!