Денят на победата беше отбелязан и с шествие на "Безсмъртния полк" в София и други български градове. Маршът отбеляза 74 години от края на Втората световна война и победата над хитлерофашизма.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Участниците се събраха пред паметника на Незнайния войн, където тази година в полагането на цветя се включи и руският посланик Анатолий Макаров.
Присъстваха депутати от БСП, сред които бяха забелязани Таско Ерменков и Нона Йотова, представители на "Атака" и български ветерани и представители на военно-патриотични организации, които носеха портрети на свои близки, загинали във войната, български и руски знамена, както и потрети на Ленин и Сталин.
На всички беше раздадена "Георгиевска лентичка". Черно-оранжевите ленти се раздават от 2005 г. като част от честванията за Деня на победата.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
След това шествието премина по улиците на София, за да стигне до Паметника на Съветската армия, където също бяха положени венци, а след това се проведе концерт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
На шествието присъства и активистът от Протестна мрежа Асен Генов. Той провокираше присъстващите с факта, че руската армия е окупирала България. Под надслов "разубеди ме", той питаше участници на парада и преминаващи граждани дали са съгласни с въпросното твърдение.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Повечето участници определиха твърдението на Генов като "историческа лъжа". Генов разговаря с част от тях на руски език.
Впоследствие Генов започна да спира случайни минувачи, както и хора с отличителните "георгиевски лентички". С част от тях влизаше в исторически спор, а с други стигаше до консенсус.
Друг от въпросите, които Генов задаваше беше "трябва ли паметникът на Съветската армия да бъде демонтиран и поставен в Музея на социалистическото изкуство?". По тази тема също се чуха разнопосочни мнения.
България е призната за една от най-активните страни, от тези в които се провеждат мероприятията, коментира още председателят на Координационния съвет на руските съотечественици в България Марина Дадикозян, цитирана от ТАСС.
"В момента в България живеят само 40 души, повечето от тях няма могат да участват в мероприятието "Безсмъртния полк" тъй като здравето не им позволява", каза пък председателят на Българския съвет на руските ветерани от Втората световна война Игор Завялов.
Идеята за "Безсмъртния полк" се ражда през 2012 г. Група журналисти в сибирския град Томск, които работят в независимия телевизионен канал TV2, приканват хората да излязат на Деня на победата, носейки снимки на починали свои роднини, които са участвали във войната.
През следващата година идеята е възприета в цяла Русия и е иззета от Единния граждански фронт, организация, основана от президента Владимир Путин. През 2015 г. "Безсмъртният полк" стана част от официалния парад в Москва.