Освен скандално известният вече случай с помилването на лидера на Евророма Цветелин Кънчев, държавническа милост са получили и още 7 политици. Това става ясно от Указ N 85 от 2002г, с който БГНЕС разполага.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Милост президентската двойка Първанов – Марин намерила за седем общински съветници, единият от които, осъден за това, че не е платил данъците си на държавата.
С указа от 2002 г. са помилвани шестима съветници с присъди от Окръжния съд във Велико Търново. Ангел Марин ги оневинява, при това изцяло с наложените им наказания - глобата в размер на 2 500 лв., въпреки отказа на комисията. Получилите милост съветници са: Р. Василева и П. Харизанова от Велико Търново, Н. Милков и Й. Кожухарова от гр. Златица, М. Миронов от с. Буково и Д. Димитров от гр. Павликени.
Вицепрезидентът не се мотивира, защо тези хора заслужават милостта на държавата. Така за пореден път се оказа, че Ангел Марин взимал важните решения сам, въпреки твърденията му, че помилването е процес, в който участват много хора и институции. Шестимата с инициалите си са и в списъка на помилваните, който бе публикуван от сегашната администрация на президентството. Те са били осъдени за клевета на длъжностно лице. Там е записано и, че "липсват мотиви, тъй като държавният глава може да упражнява правомощието си и без да се мотивира".
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според източници на БГНЕС и това действие на вицепрезидента е в изпълнение на личното решение на Георги Първанов. Георги Първанов се среща с тях през 2001 г. по време на предизборната кампания и им дава обещание, което и изпълнява след като е избран за президент. И самият Цветелин Кънчев говори за подобен маниер на президента с изявлението си от началото на март тази година, в което разказа, че Първанов е обещал той да не стои и ден в затвора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Случаят с държавническата милост за общинския съветник от Бургас задава също много въпросителни. И за него вицепрезидентът намира милост, въпреки отказа на комисията по помилванията. З. Т. Масри е осъден през 2004 г., заради неплащане на данъци. Магистратите преценяват, че трябва да лежи 4 години в затвора за "затаяване на истината в данъчна декларация с цел да избегне заплащане на дължими данъци". При това явно след дълъг процес, тъй като присъдата, която получава през 2004 г., е за това, че не е казал истината в данъчна декларация 9 години по-рано - от март 1995 г. След като все пак е осъден обаче той изтърпява само няколко месеца от присъдата си, защото на 15. 06. 2006 г. е помилван, при това с целия остатък от наказанието си, т.е. 3 години, 8 месеца и 11 дни.
Отказът на комисията е мотивиран. Експертите отбелязват пред вицепрезидента, че осъденият е натурализиран български гражданин от ливански произход и с висок социален статус - общински съветник в Бургас. Признават също, че характеристиките му са, че е личност с богата обща култура и високо ниво на интелигентност, с аналитично и комбинативно мислене. Към преписката има 100 материала в подкрепа на молбата му за помилване.
Комисията отказва той да получи държавническо снизхождение обаче, като изтъква, че "осъденият е извършил престъпление, към което обществото се отнася с особена непримирмост". Той е трябвало да плати всички дължими данъци от 41 500 лв, ведно със законната лихва в размер на около 30 000 лв. в полза на държавата, но не го направил. Експертите изтъкват в становището си и, че "осъденият не е започнал да изплаща задълженията си по спечеления срещу него граждански иск на държавата, нито сумата е обезпечена".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Ангел Марин обаче явно не смята, че тези мотиви са важни и не се съобразява с експертното мнение, дори с това, че в обществото има нетърпимост към такива престъпления. Действие, което противоречи на думите му от 26 януари т.г., когато в интервю пред в. "24 часа" казва, че при помилванията се е отчитал и "общественият отзвук от евентуалната държавна милост в родното място на осъдения и на жертвата, и отзвукът като цяло в обществото."
За разлика от вицепрезидента, комисията по помилванията отчита и това, че общинският съветник е изтърпял и много малка част от наказанието си. Няма и каквито и да е било изключителни обстоятелства, за да се мотивира тази милост, става ясно от становището на експертите. Въпреки това обаче явно Ангел Марин намира такива, защото решил да помилва.
Редактор: Ивайло Кючуков