Манолова и КНСБ внесоха в НС пакет от мерки срещу "модерното робство"

20 април 2017, 11:15 часа • 1482 | прочитания

Омбудсманът Мая Манолова и президентът на КНСБ Пламен Димитров щвнесоха в деловодството на НС пакет от законодателни промени, които да прекратят т. нар. „модерно робство“ – неизплащането на работни заплати, осигуровки, обезщетения, неизпълнени социални ангажименти и др.

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

"Заедно с КНСБ внасяме пакет от законодателни мерки срещу експлоатацията на труд и модерното робство в 21 век. Ежедневно сме залети от жалби срещу работодатели, които не плащат заплати, осигуровки, извънреден труд и не изпълняват своите социални ангажименти", заяви Манолова, цитирана от Фокус.

„Налага се ежедневно да гасим пожари, изброили сме над 20 случая, част от които сме посетили и лично“, обясни Мая Манолова и даде примери със случаи в Бобов дол, Варна, София, Дупница и други.

„Това са случаи на експлоатация, на „модерно робство“, работникът работи безплатно, не му се плаща, а семействата им гладуват“, заяви тя.

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

„Работниците са от шивачки до миньори, които страдат от техните работодатели“, коментира омбудсманът. „Част от тези случаи са вбесяващи, няколко пъти съм била на място, споделям гнева и отчаянието на работниците“, каза още Мая Манолова.

Предлагаме да се забрани продажбата на фирми на клошари, да се забрани продажбата на предприятия и дружествени дялове без работодателите да са изплатили всичко дължимо на своите работници, коментира още тя.

„Предлагаме промени в 7 закона, основните ни предложения са за решаване на конкретни проблеми, възникнали в практиката“, заяви тя.

„Предлагаме да се даде възможност на работниците да започват производство по несъстоятелност, когато работодателите им са в неплатежоспособност“, обясни Мая Манолова. Според нея трябва да се забрани на фирми, които не са си платили заплатите и осигуровките, да участват в обществени поръчки. По думите й трябва да се направят промени в Закона за гарантиране на вземанията на работници и служители от фалирали предприятия. „Предлагаме да бъдат разширени контролните правомощия на Инспекцията по труда“, каза още омбудсманът.

Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века

Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков

Утре ще упражня правото си на конституционна жалба и ще внеса в Конституционния съд жалба срещу член 245 от Кодекса на труда, който задължава работодателите при финансови затруднения да разплащат на своите работници до 60% от дължимите възнаграждения, заяви още тя.

„Разбирането ми като обмудсман и текстът на Конституцията е пределно ясен - за положения труд се дължи пълно възнаграждение в зависимост от качеството му и от неговия обем“, заяви тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес