Световна конференция на тема „Македония 100 години след Букурещ“, която да се организира от македонската диаспора от САЩ, фестивал на народна македонска песен, книги за състоянието на македонския език в света, заснемане на клипчета и видеозаписи за македонския фолклор в съседни страни и диаспората, както и издаване на македонски списания и вестници. Подобни проекти предлагат македонците от съседните балкански страни и Канада, САЩ и Австралия, след като македонското МВнР чрез конкурс предложи финансово да подкрепи техните проекти, пише днес македонският вестник ”Дневник”.
Според изданието за десетина дни щял да приключи проектът и да се знае от коя страна има най-много проекти. Дотогава от МВнР не искали да коментират.
„Македонците в Гърция и България се страхуват от натиск на тамошните власти, и се конкурират с проекти, които няма да бодат очите на Атина и на София. Проблем е и това, че някои сдружения не са регистрирани”, посочва вестникът.
„Някои сдружения в България са регистрирани, но някои нямат възможност. Интерес има и от отделни хора”, заявил Стойко Стойков от ОМО „Илинден” - ПИРИН. В Гърция, пише „Дневник”, ситуацията е по-сложна.
„От „Виножито“ информират, че всяка идея, която произлиза от тях, е посрещната на „нож“ от тамошните власти и всички стъпки в интерес на македонските въпроси и традиция са предварително осъдени на провал, без значение дали са финансирани от Македония”, изтъква „Дневник”.
Македонците от Албания частично разкрили проектите, които са подготвили. Според кмета на община Пустец Едмонд Темелко проектите били малки, но доста съществени. От македонската диаспора от САЩ са поискали средства за организиране на конференция на тема „Македония 100 години след Букурещ”.
Редактор: Десислава Ушатова