Благодаря на всички сънаодници, за усилията, които полагат. Всеки днес трябва да бъде лекар, трябва да пази другите и да помага с каквото може. Това каза пед БНТ Асен Меджидиев, председател на Столичната лекарска колегия. Видяха се наистина добрите резултати от мерките, които се въведоха до момента. Страшното е да не се успокоим, допълни той.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Плавното покачване и задържането, което постигаме до момента, спаси здравната ни система. Медиците са важни, да ги пазим. В София заразените медици са 24 на брой. И да имаме респиратори, до тях трябва да има лекар, не можем да закачим човекът на респиратор и да го оставим сам.", обяви лекарят.
Медиците ръкопляскаха на тези, които си останаха вкъщи (ВИДЕО)
"Тези хора, които от 30 дни живеят в болниците, намериха сили да ръкопляскат на другите", коментира той акцията на медиците, които аплодираха гражданите, запазили социална изолация на Цветница.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Две са основните неща, които да не забравяме, каза още той - маските (които се носят, покривайки носа) и социалната изолация. Особено през следващите две седмици когато е очаква пикът на пандемията у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"Най-лошият сценарий е събирането на много хора на 1 място. Там 1 човек може да зазрази 500 – това е най-лошият сценарий. Ако се спазват условията - пикът на България ще бъде рекордно нисък, спрямо този, в останалите страни.", обясни медикът.
"Имаме малко градове около София, които нямат тези условия на столицата. Те нямат дори реанимационни отделения. Ако те тръгнат – тогава населението на София, вече няма да е 2 милиона. Ние не сме остров в Тихия океан. Вижте какво става в Турция и Сърбия.", каза той и продължи:" Има готовност, организацията е напавена. Разделили сме екипите на два – да работят по 15 дни, за да не изпаднем в ситуация да останем без екип, ако един падне."
Мечтата ми е персоналът да остане подготвен, но да не изполваме легловата база, подчерта Меджидиев.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 13 април
Възможна ли е командировка на лекари от едно населено място в друго – Да, ако се наложи, отговори медикът.
Той препоръча да се обмисли облекчаване на режима на възрастните хора, които да имат възможност да се разхождат в определени часове, без риск да се срещнат с други.
А за всички останали д-р Меджидиев препоръча: "Искам да се обърна към пациентите да не неглижират дугите си заболявания и да не чака да мине епидемията. Ние продължаваме да работим. Има го страхът, но никой от нас не е напуснал аботното си място."