Сняг вали в областите Бургас, Видин, Габрово, Добрич, Ловеч, Монтана, Перник, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, София, Шумен и на проходите „Петрохан“, „Шипка“, „Превала“, „Рожен“ и „Пампорово“, съобщават от Агенция “Пътна инфраструктура“(АПИ). За да осигурят на безопасно пътуване на шофьорите в районите със снеговалеж, 122 машини почистват и обработват настилките от републиканската пътна мрежа. Поради снеговалеж и наложително снегопочистване временно е преустановено движението на всички превозни средства над 3,5 т по път III-103 Мездра – Роман в област Враца.
Снегонавявания и слаба видимост
Възможно е затваряне на пътища, за да се повиши безопасността. При необходимост е възможно да се затварят отделни участъци за обработка на настилките с инертни материали. Там, където се налага заради силен вятър, снегонавявания или слаба видимост е възможно трафикът да се ограничава временно до подобряване на метеорологичните условия и почистване на пътя.
Още: Не изчистили снега: Солени глоби за фирмите в Бургаско и Монтанско
АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със скорост, съобразена със зимната обстановка, да не предприемат рискови маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника.
Информация за пътната обстановка
Снимка БГНЕС
Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегорините.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ - www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.
Още: АПИ: Над 850 снегорина чистят пътищата