Конституционният съд отмени единодушно текст от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), който гласи, че „не се издава свидетелство за управление на МПС или негов дубликат, както и отнето свидетелство не се връща до заплащане изцяло на дължимите глоби“. Това означава, че неплатените автомобилни глоби няма да могат да попречат на водач да си върне обратно шофьорската книжка.
Делото беше образувано от КС по искане на Висшия адвокатски съвет. Пълният текст на решението на съда още не е публикуван в сайта му.
Висшият адвокатски съвет се аргументира в жалбата си, че принципът на правовата държава не позволява да бъдат ограничавани основни конституционни права на гражданите, за да се компенсира неспособността на държавата да изпълни задълженията си по принудително събиране на наложените глоби.
"С оспорената разпоредба се създава опасност от административен произвол и се накърнява правото на собственост, като неоснователно се ограничава възможността за неговото упражняване в пълен обем. Това ограничение е непропорционално на поставената цел - осигуряването на приходи в държавния бюджет", посочваше още адвокатурата, цитирана от в. "Сега". Също така изтъкваше, че разпоредбата стеснява възможността за упражняване на правото, закрепено в Конституцията, на свободно придвижване в страната и на напускане на нейните предели.
Становище в подкрепа на искането на Висшия адвокатски съвет до КС пратиха омбудсманът Диана Ковачева, вече освободеният главен прокурор Иван Гешев, Съюзът на българските автомобилисти (СБА) и министърът на правосъдието Атанас Славов.
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов пък е на отсрещния полюс - той е подписал позиция, че искането на адвокатите не е основателно и би довело до "разпад на върховенството на закона".
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков също е изразил позиция, че атакуваният текст косвено осигурява безопасността по пътищата.
Междувременно той съобщи, че в Министерството на транспорта подготвят промени в изпитите за получаване на шофьорска книжка. Новите правила ще засегнат и тероретичния, и практическия изпит.
"В момента автомобилна администрация подготвя приложение, с което електронно и на случаен принцип ще се избира маршрутът на водачите, когато полагат изпит", каза Гвоздейков, цитиран от БТА. Според него по този начин ще се намали "субективният фактор" при получаване на свидетелство.
От началото на следващата седмица ще има и новост при теоретичния изпит - интерактивни видеоклипове, които ще показват опасни ситуации на пътя, обясни министърът.
ОЩЕ: Капаните в новите правила за изкарване на шофьорска книжка