Повечето от жалбите, които доминират, са свързани с преносимостта на номерата от един оператор в друг. Това каза след приключването на откритата приемна на Комисията за регулиране на съобщенията в Бургас Веселин Ковачев, дирекция „Правна” в КРС, предаде „Фокус”.
„В тази връзка Комисията провежда една доста сериозна санкционна политика. Досега налаганите имуществени санкции и на трите предприятия са в размери между 10 и 60 хиляди лева, като преминавайки през съответния съдебен контрол до настоящия момент има доста влезли в сила наказателни постановления за по 60 хиляди лева, други са изменени в размер до 30 хиляди лева, но практиката показва, че така наложените високи санкции, които влизат в сила, извършват своята превенция и тези жалби към момента са в тенденция на намаляване. Законодателят въведе и специално изискване, специален състав за преносимостта на номерата, т.е. всички онези нарушения, които до този момент ние имахме възможността да ги санкционираме между 500 и 5000 лева сега могат да бъдат налагани санкции от 5000 до 60 000 лева, което също дава възможност на комисията все пак да наложи наказание, което да бъде съразмерно на тежестта на нарушението и все пак и да си има предвид предприятието, което извършва конкретното нарушение. Общата сума на наложените санкции за миналата година е около 17 млн. лева”, обясни той.
Днес една от гражданките е сигнализирала в Комисията, че има сключен договор от нейно име, използвани са личните й данни като се вижда, че подписът е друг. "В случая се касае за престъпление, като ние подробно й разяснихме какво следва да направи - да се обърне към прокуратурата. Това попада към нелоялните търговски практики, но това е и престъпление”, обясни Ковачев.
Той посъветва по-възрастните хора да се консултират със свои роднини, когато сключват договор с мобилните оператори. По време на срещата стана ясно, че за половин година получените жалби от интернет доставчици са 51, което като брой е сравнително малко, отчетоха от Комисията.
Редактор: Ая Косарова