Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристина Христова: Трябва да научим децата как социалните мрежи и интернет да бъдат от полза за тях (ВИДЕО)

07 ноември 2024, 17:35 часа • 500 прочитания

В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря Кристина Христова - председател на Коалицията за медийна грамотност.

Кристина Христова споделя, че в България основно неправителствени организации работят по темата за ограмотяване и създаване на основни умения у хората в онлайн средата. Тя изразява съжаление, че постигнатите успехи са добри, но недостатъчни. За подобряване на медийната грамотност е нужно да се работи заедно с държавните институции и местните власти.

Тя споделя, че в училищата медийната грамотност е засегната само частично и повърхностно в рамките на часовете по гражданско образование в горните класове. „Имаше промени в самите образователни програми, които правят по-интегрирано обучение и преходи между отделни предмети. За жалост обаче за да бъде тази промяна не на хартия, на закон, на стратегии, а въведена в реалната работа е необходима много силна работа с учителите, където е основният проблем, за качествена подготовка на учителите в цялата страна.“ Още: Николай Василев: Да направим така, че македонският идентитет да работи за, а не против интересите на България (ВИДЕО)

„Учителите, с които сме работили ни докладват много добри резултати, правят обратна връзка с учениците и казват, че учениците предпочитат да работят по този начин, защото всъщност това, което ние предлагаме не е учене на конкретен предмет, а интегриране на уменията по медийна грамотност през всеки предмет, т.е. независимо дали ще се преподава история, български или география, начинът, по който учителят преподава е чрез въвличане активно на ученици с уменията им те сами да намират и да анализират информацията в интернет, защото ние отдавна трябваше да се откажем от идеята, че може в една хартиена книга да натрупаме едно знание и това знание автоматично да се „излее“ в главите на учениците. Те са толкова вече погълнати от информацията в интернет, че фокусът на образованието трябва да се промени, да се изграждат умения на тези деца да се справят с информация, да я намират, да знаят как да намират достоверна информация и как да различават тази, която е манипулативна или подвеждаща, т.е. учителят трябва да бъде като ментор и наставник на учениците.“

„Уменията за проверка на фактите трябва да станат базови умения, т.е. всеки един човек да може сам да си проверява фактите, а самите проверители на фактите да бъдат като една лаборатория за създаване на нови инструменти, нови методи, да насочват, да дават инструментите, които да отиват вече към медиите и към образователната система, така че журналистите сами ежедневно да бъдат улеснени в проверката на фактите и това да бъде както в масовите медии, така и самите хора да могат да го ползват в ежедневието си.“, споделя своята бъдеща цел и мисия Кристина Христова. Още: Йордан Божилов: Интересът на Европа е САЩ да продължи да има ангажимент към сигурността на европейския континент (ВИДЕО)

За медийната грамотност основна роля играят медиите. Кристина Христова споделя, че чрез работата си медиите трябва да покажат прозрачност в техните разследвания, как са достигнали до фактите и да акцентират върху тях. Това трябва да е разпознаваем модел на работа на качествената, професионалната журналистика. По този начин хората ще могат да различат мнение от факт. В момента много често се използва това, че когато хората нямат достатъчно познание по някаква тема, те предпочитат да чуят смляна информацията. За съжаление често тази информация е нечие собствено мнение и не е подкрепена с факти.

Целият разговор на Калин Манолов с Кристина Христова гледайте във видеото.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес