Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), която следи за изправността на асансьорите у нас, отговори на днешното твърдение Българската асансьорна асоциация, че над 90 хил. са опасните съоръжения в България.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Според асоциацията всички те са с изтекъл срок на годност и всички те трябва да бъдат незабавно модернизирани или подменени. ДАМТН обаче заявява, че тези твърдения не отговарят на истината.
В съобщение до медиите агенцията съобщава, че е внедрила и поддържа информационна система на съоръженията с повишена опасност, която включва и информация за регистрираните от органите за технически надзор асансьори. "Съдържащата се информация показва, че на държавен технически надзор са регистрирани 15 244 бр. асансьора, от които в експлоатация са 10 843 бр., а лицензираните лица са регистрирали 69 471 бр. асансьора, от които в експлоатация са 64 117 бр.", се казва в позицията. Още: Започва спиране на старите асансьори след Нова година
Проверки
През 2023 г. органите са извършили 11180 бр. технически прегледи и проверки, включително по подадени сигнали. В следствие от извършената дейност са спрени 73 бр. асансьора.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
От ДАМТН уверяват, че ежегодно се извършват проверки на лицата, получили удостоверения за дейност по поддържане, ремонтиране и преустройване на асансьори и на лица получили лиценз за осъществяване на технически надзор. За извършени системни нарушения се предприемат действия по обезсилване на издадените удостоверения и отнемане на лицензии. Още: 70% от асансьорите в жилищните сгради са опасни
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
"Относно твърденията , че официалната статистика се „крие“ и че над 90 000 асансьори са опасни и всичките са с изтекъл срок на годност, уведомяваме, че ДАМТН винаги е предоставяла коректно наличната информация на медиите и други заинтересовани органи и смятаме, че изказаното твърдение насажда страх в ползвателите, които използват асансьорите. За всеки асансьор производителя му е издал техническата документация, в която не е посочен срок на годност на асансьора", категорични са от агенцията и допълват, че с цел осигуряване на безопасната експлоатация нормативната уредба предвижда:
- Един път на 30 дни, освен ако не е предвидено друго в инструкцията на производителите, се извършват функционални проверки от лицата, които поддържат асансьорите. В случай, че установят липса на предпазен щит под кабината на асансьорите или други несъответствия с нормативните изисквания, същите са длъжни съвместно с ползвателя да спират асансьорите от експлоатация.
- Най – малко веднъж годишно на асансьорите се извършва технически преглед от лицензирани лица. Същите в случай, че установят липса на предпазен щит под кабината на асансьорите или други несъответствия с нормативните изисквания са задължени да уведомят в срок до 3 дни съответния регионален отдел на ГД ИДТН, на чиято територия е монтиран асансьора за да се издаде заповед за спиране от експлоатация.