Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красимир Каракачанов: Коя държава си жертва сигурността?

22 април 2020, 18:20 часа • 3150 прочитания

"Когато започна да получавам заплата, ще си платя глобата". Така вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов отговори пред БТВ на въпроса дали си е платил наложената му санкция от 300 лева заради това, че бе уловен да стои на пейка пред Народния театър в София.

Вицепремиерът припомни, че всички министри и депутати си даряват заплатите във фонда за борба с коронавируса. Той уточни, че се справя със спестяванията си като си прави сметката.

На обвиненията, че има опасност гражданите да бъдат подложени на нерегламентирано подслушване във връзка със следенето на телефоните на подложените на карантина лица, той бе категоричен, че не е това целта на тази мярка. „Ако някой реши да злоупотребява със закона, може да то направи по всяко време. Смятам, че с тази тема се спекулира. Мога да дам гаранция, че не е целта на занятието това, което от БСП се опитват да внушават – да се подслушват хора и да се наблюдават денононощно“, заяви Красимир Каракачанов.

Според вицепремиера по време на извънредно положение някои навици и права на живот са нарушени, както в България, така и в чужбина. „Не е целта да се подслушва, а да се контролира и наблюдава движението на хората, които са заразени, рискови или болни и застрашават здравето на останалите. Смятам, че БСП като няма какво да кажат и предложат се чудят за какво да се заяждат. В моменти на криза вместо да се обединяваме, ние се чудим как да си намерим цаката. Когато извадиш 2, 3 или 5 реални случая на подслушвани граждани, да коментираме, но за нероден Петко е несериозно да си говорим“, категоричен бе той.

Запитан за продажбата на военни имоти той беше категоричен, че е министърът, продал най-малко подобни обекти. „Казах го в първия ден, когато станах министър – подаръците свършиха. Всяка една продажба е публична, всеки може да влезе и да провери кой какво и колко е продал“, допълни той. По думите му се пускат за продажба само имоти, които са с отпаднала необходимост и не са в плановете на армията, като техният брой е над 1 000. Каракачанов лансира и идеята върху тях да се построят апартаменти за военнослужещи.

Относно призива на БСП да бъдат замразени сделките за покупка на нови кораби и военни машини, вицепремиерът заяви, че няма как да се откаже от нещо, което парламентът е гласувал да се случи. „Ако те се съберат и решат дори да разпуснем държавата, ще трябва да я разпуснем. Аз обаче ще съм против“, категоричен бе Каракачанов.

„Аз съм против това опозицията, ей така, от един популизъм, да казва: „Дайте да спрем заплатите, да разтурим армията, да разпуснем полицията“. Те просто се чудят какво да кажат“, допълни той. Военният министър уточни, че тези проекти не предстоят да бъдат плащани, тъй като няма още договори и процедурата върви. Красимир Каракачанов сподели личното си мнение, че до края на годината няма да има плащания по тези сделки, а освен това те са разсрочени във времето – 6 години за корабите и 9 години за военните машини.

„Откъде дойде тази идея да вземеш пари от сигурността на България и да ги дадеш за какво? На калпак ли да ги раздадеш? Коя държава прави това, коя държава си жертва сигурността?“, попита министър Каракачанов. Според него след всяка голяма икономическа криза следват политически проблеми, като припомни, че след кризата от 2008 година са последвали военни действия в Сирия, Либия и засилените мигрантски потоци към Европа.  

„Ще спечелим една несигурност, утре кой ще ни пази? Кой пратихме в смолянските села като падна снега, опозицията ли? Отидоха военните с остарялата си техника. Това звучи много добре, но е тъпо и популистко“, категоричен бе той.

Красимир Каракачанов припомни отново и идеята си да се ограничи външният внос на земеделска продукция в периодите, когато излиза родната такава. „Земеделието е ресурс – сигурен икономически ресурс, ние нямаме нефт, газ, диаманти. Земеделието и земята са възраждали българската икономика и сега е моментът да възродим българското земеделие. Не е нормално 80 процента да е внос и България, която е хранила Западна Европа, а впоследствие и Източния блок, да внася домати от Йордания, която има едва 5 процента обработваема площ“, допълни Каракачанов.

Той призова това да бъде българското лято и българките хотелиери да привлекат родни туристи чрез достъпни цени и качествена услуга. „Като българи трябва да бъдем солидарни помежду си и да си помагаме един друг, а не както беше през последните 30 години“, допълни Красимир Каракачанов.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес