„Искаме да имаме яснота какво ще се случи със сметките на хората, които ги изведоха на улиците”, заяви Костов. „Първо искам да кажа съвсем ясно - министър-председателят не може да намалява цената на тока с 8%. Това е в пълномощията на ДЕКВР. ДЕКВР взима това решение след изключително сложна експертна работа на базата на възможностите, на базата на сключени договори, на базата на съществуващия микс, на базата на куп условности, които не могат да бъдат решени в рамките на няколко дни.
Второ, министър-председателят не може да разтрогва договори. Тези договори не могат да бъдат разтрогвани по силата на законите на страната. Може да бъде отнет лиценз, но искам много ясно да кажа, че това, което беше казано, че се отнема лиценза на ЧЕЗ не може да е вярно. Това е хвърляне на прах в очите на всички, които наблюдаваха тази пресконференция. Отнемането на лиценза става след констатация на тежки нарушения от ДЕКВР, това решение се обжалва пред Административния съд, пред негови два състава, което означава, че това е процедура, която продължава месеци, при решение ДЕКВР реши да отнеме лиценза, при положение, че има куража да изправи страната пред отговорността да се защитава включително пред ЕС съдобясни лидерът на ДСБ. Това може ли да направи тази г-жа Юлиана Иванова, която като я попитаха вчера, това е въпрос поставен към абсолютно всички, които проявявате интерес, може ли г-жа Юлиана Иванова да отнеме лиценз при положение, че тя не знае какво става със ситуацията след отнемането на лицензи? Тя дори не познава правилата, законите на страната, не познава нормативите, които регулират обществените отношения след отнемането на лиценза. Тя вика ПР-а си да й каже какво се случва. Разбирате ли в чии ръце остава решаването на този проблем след като г-н Бойко Борисов си хвърля оставката? Разбирате ли, че се иска много силна политическа воля, за да бъде започната битката срещу монополите и че в момента, искам това най-отговорно да го споделя няма легитимна база, за да започне тази битка срещу монополите”, подчерта Костов.
Според него Народното събрание, това, предишното, по-предишното разграбваше възможностите на държавата да се противопостави на монополите да бъде силна държава за регулиране на пазара и защита на потребителите. Целенасочено. Може ли сега изведнъж контролните органи, без да имат легитимни основания да започнат тази битка? Разбира се, че не могат. Това означава, че хората ще продължават да страдат, че няма да има подобряване на тяхното икономическо положение, финансите на домакинствата ще продължават да бъдат в изключително тежко състояние, ще продължават фалитите на българските фирми, счита Костов.