"Софийска вода" и мажоритарният ѝ собственик "Веолия" (Veolia) кандидатстват за удължаване на концесионния договор със Столична община с още 8 г. До 2034 г. френската компания "Веолия" се ангажира да инвестира 634 млн. лв. в качеството на услугите и на ВиК мрежата.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Това стана ясно на пресконференция на дружеството, която се проведе днес в Пречиствателна станция за питейни води „Бистрица“. Франсоа Деберг – директор на "Веолия" за България и Гърция и председател на борда на директорите на "Софийска вода" - заяви, че до 2021 г. са инвестирали 512 млн. лв. Това е позволило модернизацията на ВиК-инфраструктурата на София и изграждането на повече от 530 км тръбопроводи.
"Веолия" е създадена през 1853 г. и предоставя водоснабдителни услуги на големи градове - с акцент екологична трансформация. Със своите 220 хиляди служители в повече от 50 страни френската компания създава и предоставя кардинални решения в сферата на управлението на водите и отпадъците. През 2021 г. предоставя питейна вода на 79 милиона души и канализационни услуги на 61 млн. души.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
В България дейностите ѝ започват преди 25 г., а акционер в "Софийска вода" заедно със Столична община става през 2010 г. Тогава дружеството има дълг от 142 млн. лв. и загубите на вода са 60%. "12 г. по-късно изминахме един забележителен път. Ускорихме намаляването на загубите, което днес ни позволява да имаме по-голяма сигурност за водоснабдяването. Производството на зелена енергия в пречиствателната станция за отпадъчни води в Кубратово е еталон за енергийна ефективност, ЕК признава това. 90% е клиентската удовлетвореност през миналата година", отбеляза Деберг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
"Достъпността, енергийната ефективност и управлението на разходи и инвестиции ни позволи да сме единственият оператор през 2022 г., който не заяви увеличение на ВиК услугите, независимо от тежката икономичека ситуация. През 2022 г. успяхме да запазим за нашите клиенти най-ниските цени на ВиК услуги предвид средните за операторите в България", добави той.
И потвърди, че "Веолия" би желала да продължи до 2034 г. да инвестира 634 млн. лв., за да подобри качеството на услугите и на мрежата. "За да имаме възможност да разширим канализационната мрежа, да станем до 2025 г. напълно енергийно неутрални, да продължим да модернизираме ВиК инфраструктурата на София, която е публичен актив, принадлежащ на Столична община и на гражданите", каза Деберг.
Инвестициите ще възлизат накрая около 1,15 млрд. лв., откакто "Веолия" е поела управлението на "Софийска вода" през 2010 г. Деберг каза, че целта е през 2034 Столична община (СО) да наследи "един модерен и иновативен ВиК оператор, вдъхновяващ най-добрите европейски практики". "Желаем София да се превърне в един по-зелен, по-умен и по-устойчив град", каза още директорът на френската компания за България и Гърция.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Изпълнителният директор на "Софийска вода" Васил Тренев потвърди, че искат да продължат успешното публично-частно партньорство със Столична община. "Увеличихме инвестициите с почти 60% - което е 42 млн. лв. на година – спрямо предния концесионер. Намалихме авариите наполовина, станахме 85% енергийно независими и спестяваме 85 000 тона вредни карбонови емисии годишно. Намалихме загубите на вода от 60% до под 40% за 11 г. "Сохийска вода" изплати дълга си, натрупан от предишния мажоритарен собственик, през 2021 г. Имаме и приложение за електронни плащания на клиентите - "Моята вода"", отчете той.
С удължаването на концесионния договор "Веолия" и "Софийска вода" се ангажират да инвестират 53 млн. лв. годишно – 11 млн. от тях в нова канализация всяка година. "За да гарантираме високото качество на водата в София, да дадем пример за превръщането ѝ в зелена столица на Балканите", отбеляза Тренев.
Спестените количества вода сега са 78 млн. куб. м, което е консумацията на София за една година. Целта на инвеститорите е загубите да са под 30% до 2034 г., "за да се сравняваме със западноевропейските държави". "Правим два пъти по-малко аварии в сравнение с 2010 г. Спираме по-рядко водата на клиентите, разкопаваме по-малко улици, защото работим с иновативен софтуер. Сред водещите страни в Европа сме по качество на питейната вода, тя е на световно ниво в София", отбелязаха те.
"В енергийна независимост сме вложили най-много усилия. До 2040 г. всички големи пречиствателни станции в Европа трябва да покриват изцяло своите енергийни нужди – ние сме го постигнали", стана ясно още от "Веолия" и "Софийска вода".
Инвестирани са 11,4 млн. лв. за канализационни проекти, 28% от инвестициите отиват за тях.
Оползотворяването на утайки при процеса на пречистване на отпадъчни води е също важна част от бизнес плана. Към 2026 г. целта е 100% от генерираните утайки да бъдат оползотворени.
Стана ясно още, че ако "Софийска вода" изпълни по-малко от 85% от инвестиционната програма, ще има забрана за разпределяне на дивидент от гледна точка на концесионния договор. С удължаването му също така се приема, че икономическият баланс на концесията – тъй като той е нарушен – ще се възстановява частично, но "Веолия" няма да има претенции за пълното възстановяване на икономическия баланс.
"За 2022 г. не бяхме предвидили увеличение на цената на водата. Тя със сигурност ще бъде по-ниска от това, което са поискали другите водни оператори. В проекта на бизнес план, който предадохме миналата година към СО, общото кумулативно увеличение беше 11%. Знаете, че инфлацията е бурна и със сигурност ще има някакво отражение, но то няма да бъде по никакъв начин поради инвестициите, а ще отрази инфлационните процеси", обясниха инвеститорите.