Гърция трябва да напусне Европейския съюз и трябва да има обща валута с Македония, като опит да се излезе от финансовата криза и да се реши спора между двете държави за името. Това препоръча бившият президент на Чехия Вацлав Клаус, който изнесе лекция в един от водещите либерални мозъчни тръстове института "Катон" във Вашингтон, предаде БГНЕС.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Той коментира гръцкото вето за македонската интеграция в ЕС и НАТО. "Не искам да казвам силни думи, но си спомням срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 г. Спомням си, че тогава цели осем часа от 20.00 вечерта до 4.00 сутринта се опитвахме да убедим Гърция да промени позицията си. И аз участвах в този дебат", припомни Клаус.
Бившият чешки държавен глава, чийто втори мандат изтече по-рано този месец, е известен със своето нестандартно мислене по много въпроси, с което се различаваше от останалите лидери в ЕС. Той не изневери на своя стил и сега. "Би трябвало да имате обща валута с Гърция. Може би това ще реши проблемите ви. Предложете на Гърция това и нека видим какво ще се случи", каза Клаус.
Клаус, който също така е и известен критик на Европейския съюз, заяви, че трябва да се изключат няколко страни от еврозоната. Според него тя трябва да наброява осем държави вместо днешните 17.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
"ЕС все още може да се реформира. Но смятам, че ние се намираме на кръстопът и не можем повече да продължаваме така. Мисля, че няколко страни могат да бъдат изключени /от еврозоната – бел.ред./ и тогава ще стане по-добре", заяви Клаус.
Той сравни напускането на еврозоната от Гърция с "кадифената" раздяла в бивша Чехословакия. Според него излизането на Атина от зоната с единна валута ще бъде придружено с далеч по-малко травми, защото Гърция представлява едва 2% от цялата европейска икономика. В същото време по-малкият партньор в бившата федерация Словакия е формирала една трета от икономиката на единната страна, престанала да съществува през 1993 г.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас