Независимост на съдебната система, независима специализирана структура за борба с корупцията, закони, които да дадат инструменти на прокурорите, и административна подкрепа.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Тези четири условия очерта като абсолютно задължителни за борба с корупцията Лаура Кьовеши - главен прокурор на Националната агенция за борба с корупцията в Румъния (ДНА).
Тя е в България по покана на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и днес участва в конференция за румънския антикорупционен опит.
Тя изнесе данни, според които 85% от разследванията за корупция в Румъния започват след сигнали на граждани и юридически лица. За 2016 г. Националната агенция за борба с корупцията (ДНА) в северната ни съседка има внесени в съда над 300 дела, едва 4 са били върнати.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Докато през 2006 г. обвинените лица са били около 360 и предимно лекари и учители, миналата година те са били 1273 като сред тях има министри, депутати, сенатори, съдии, евродепутати, кметове. Осъдените са около 870 за 2016 г. От дейността на ДНА в държавния бюджет на Румъния са влезли 667 млн. евро при 40 млн. евро годишен бюджет на агенцията. 55 на сто от хората имат доверие на институцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Кьовеши бе поканена от Панов именно, за да представи подробности от работата си пред българските магистрати. В залата обаче липсваха представители на прокуратурата, начело с главния прокурор Сотир Цацаров, който предпочете в това време да присъства на своеобразно активно мероприятие във ВСС срещу Панов. На поканата за събитието не се отзова и президентът Румен Радев, който се видя в сряда с Кьовеши и се отчете с формално прессъобщение по темата.
Така в Тържествената зала на Съдебната палата в София в четвъртък присъстваха основно съдии, адвокати, представители на неправителствени организации и журналисти. Както и един евродепутат, който обаче не бе допуснат да влезе – Николай Бареков. Бившият телевизионен водещ предварително се бе заканил да провали събитието, но съдебната охрана го остави в коридора, откъдето той пробва няколко пъти да тропа по вратата и в крайна сметка си тръгна.
Междувременно Кьовеши представи впечатляващите резултати в румънския антикорупционен модел в последните години: от 155 окончателно осъдени за корупция представители на властта през 2006 г. до 870 през миналата година. Сред които един министър, двама сенатори, 8 депутати и един евродепутат. Сред обвинените през 2016 г. пък попадат трима министри, 6 сенатори, 11 депутати, 47 кметове, 16 магистрати, 21 шефове на държавни предприятия и 426 висши чиновници.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
По думите й преди създаването на отделна разследваща структура, която да е независима в действията си от главния прокурор в борбата с корупцията в северната ни съседка "не се случваше нищо съществено – обвиненията бяха предимно срещу учители и лекари".
В момента обаче над 90% от вкараните в съда дела за корупция завършват с влязла в сила осъдителна присъда. Повишено е и качеството на обвинителните актове – през м.г. съдът е върнал за корекция едва 4. Отнетото в полза на държавата имущество пък е за общо 667 млн. евро, посочи Кьовеши, цитирана от "Правен свят".
"Винаги дублираме наказателното преследване с финансово разследване", подчерта тя, след което с усмивка отбеляза, че "всъщност работим на печалба", тъй като годишният бюджет на антикорупционната прокуратура е 40 млн. евро.
Като основни изисквания към работещите в подчинената й дирекция магистрати, полицаи и експерти тя посочи професионализъм, смелост и отдаденост. Наред с независимостта – нито тя, нито главният прокурор има правомощия да разпорежда на редови прокурор как да реши дадено дело, а полицаите в антикорупционната дирекция са независими в дейността си от министъра на вътрешните работи.