Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво следва след Чавес?

07 март 2013, 20:30 часа • 8157 прочитания

Смъртта на венецуелския президент Уго Чавес има потенциал да роди драматична промяна в отношенията на неговата богата на петрол страна със САЩ. Но за това ще бъдат нужни години, ако изобщо се стигне до промяна.

Още: Времето утре - 24 януари 2025 г.

Още: "Сурва" 2025: Предстои грандиозно откриване и нови събития в програмата (СНИМКИ)

Много ще зависи от това колко далече иска да отиде администрацията на Обама в окуражаването на наследника на Чавес. Преди смъртта на Чавес във вторник вицепрезидентът Николас Мадуро намекна, че по някакъв начин САЩ са заразили президента с рак.

Това абсурдно твърдение противоречи с оценката на външнополитически анализатори, че ако Мадуро наследи Чавес, то той няма да се опита да бъде същият тип революционен лидер и може да потърси по-близки връзки с Америка. Като доказателство те отбелязват срещите на Мадуро през миналия ноември с Робърта Джейкъбсън, помощник-държавен секретар по въпросите на Латинска Америка.

Сближаването със САЩ може да изисква от Венецуела да сложи край или поне да разхлаби своята връзка с Куба – нещо, което Чавес, който боготвореше Фидел Кастро, не би направил. Той смяташе архитекта на кубинската революция не само за ментор, но и за бащинска фигура.

Още: Ръстът на заплатите в армията е факт

Още: Сарафов при патриарха, докато ВСС прекратява процедурата за избора му

Кастро се възползваше от тази връзка за всичко, за което си струваше. Както написа венецуелският журналист Франсиско Торо: „Десетки милиарди петродолари от Венецуела подкрепяха последния бастион на тоталитаризма в западната хемисфера”.

Но времената се променят и в Куба. Фидел Кастро вече не е на власт, а неговият 81-годишен брат Раул казва, че неговият сегашен петгодишен мандат като президент ще бъде втори и последен. Неговият лично избран наследник, 52-годишният вицепрезидент Мигел Диас-Канел, се очаква да надмине скромните стъпки на Раул към свободно предприемачество, позволявайки покупко-продажбите на частни имоти и отменяйки ограниченията за пътуване.

Мнозина американци може да си мислят, че смъртта на Чавес е „добро отърваване”, но има и негови поклонници тази страна, включително редица политически либерали във филмовата индустрия, които се възхищават на историята на неговия живот. „Изгубих приятел, когото бях благословен да имам. А бедните хора по света изгубиха свой защитник”, заяви актьорът Шон Пен.

За смъртта на Чавес скърби и бившият републикански сенатор Джоузеф Кенеди II, който заяви, че венецуелският лидер е помогнал на близо два милиона американци чрез фондацията за помощи за отопление на Кенеди – „Ситизънс енерджи”, която раздава гориво за отопление на семейства с ниски доходи. Венецуела е дарила 200 милиона галона гориво за отопление за период от осем години.

Още: Новият директор на НДК: Очакваме финансова инспекция всеки момент

Още: Елена Йончева с подробности за освободените български моряци от Galaxy Leader

Критиците казват, че Чавес е използвал тази програма като пропаганда, за да представи администрацията на президента Джордж Буш-младши като несимпатизираща на бедните. Чавес наистина беше майстор в манипулирането на настроението. Той използваше всички медийни форми, за да се представи като героична личност, като в същото време задържаше хватката си върху властта.

Филаделфия инкуайърър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес