Търговците са длъжни да приемат рекламациите на своите клиенти за дефектни стоки във всеки от търговските си обекти. Това припомня основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
Още: Тревога или надежда: Как българите приемат изкуствения интелект
Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев
Това означава, че ако по време на почивката сте си купили от магазин на верига нещо и след прибирането Ви у дома установите неизправност, не е необходимо да се връщате отново там.
ОЩЕ: Къде да се оплачем, ако таксиметровите шофьори не връщат ресто?
„Понякога потребителите се оплакват, че продавачът не приема рекламацията им с мотив, че са закупили дефектната стока от друг обект на същия търговец. По закон обаче тя може да бъде предявена във всеки от търговските обекти на търговеца на територията на страната, в които се осъществява подобна търговска дейност като тази в обекта, откъдето е поръчана услугата. А правото на избор на място за това е изцяло на потребителя“, обяснява експертът.
Още: Ще си откраднем ли малко слънце? Времето през уикенда
Още: Чакат ни огън и вода: Двама бивши министри за безводието
Как да направим рекламация?
Тя съветва потребителите при предявяването на рекламация да настояват тя да бъде вписана в задължителния за всеки търговец регистър и да изискват да им бъде издаден официален документ с датата, номера на вписмане на рекламацията в регистъра и вида на стоката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След скок на заплатите в МВР: Ръст и в допълнителните възнаграждения
„Рекламацията може да бъде направена и устно, но нашият съвет е да изберете писмената форма, за да разполагате с доказателства, че сте съобщили за проблема по надлежен начин и в срок. Необходимо е да посочите в какво се изразява дефектът и начина, по който предпочитате той да бъде отстранен – с привеждане на стоката в съответствие чрез безплатен ремонт или замяна, пропорционално намаляване на цената или разваляне на договора. Важно е да посочите и данни за контакт – адрес, електронна поща, телефон и др. Задължително е да приложите документи, които доказват покупката и на които се основава претенцията – касова бележка, фактура или документ, удостоверяващ плащането. При наличието на протоколи, актове или други документи, установяващи несъответствието на стоката, както и установяващи претенцията по основание и размер, също е във Ваш интерес да бъдат добавени“, обясни Руменова.
ОЩЕ: Почиващите на плажа да внимават за дребния шрифт
Начинът на удовлетворяване на рекламацията зависи от вида на дефекта. „Законодателят е предвидил възможност потребителят да избира между ремонт или замяна, като обаче се спазва правилото за пропорционалност. Преценката се прави на база всички обстоятелства в конкретния случай – стойността на стоката при пълното и съответствие с договора за продажба, значимостта на несъответствието и възможността да бъде предоставено другото средство за защита на потребителя без значително неудобство за него“, посочват още от „Ние, потребителите“.
Още: Прогноза за времето - 4 април 2025 г. (петък)
Още: Най-важните новини за деня: 3 април 2025 г.
Съгласно Закона за защита на потребителите ремонтът или замяната трябва да бъдат извършени без значително неудобство за потребителя, като се вземат предвид естеството на стоките и целта, за която са му били необходими. Когато несъответствието се отстранява чрез ремонт или замяна на стоките, потребителят има задължението да ги предостави на разположение на продавача, а при замяна продавачът взема заменените стоки обратно от потребителя за своя сметка. Когато извършването на ремонт или замяна изисква демонтирането на инсталирани преди това стоки и инсталирането на заместващи ги, то ангажиментът или разходите за всичко това са за сметка на продавача.
Редът за предявяване на рекламация е следният – първо към търговеца, а при необходимост – към помирителна комисия или към Комисията за защита на потребителите с настояване да бъде извършена проверка по случая и да способства за разрешаването на спора.