Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как Великобритания се пребори с пушенето?

26 май 2021, 11:57 часа • 3555 прочитания

Само след няколко дни отбелязваме Световния ден без тютюнопушене – на 31 май. Вредният навик на над 1,1 млрд. пушачи по света е един от водещите фактори за преждевременна смърт в света. В България 17 хиляди души на година губят живота си заради болести, свързани с тютюнопушенето. Вредният навик, превърнал се в една от най-големите заплахи за общественото здраве, годишно причинява смъртта на над 8 млн. души по света.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Основната причина за вредата от цигарите се крие в горенето на тютюна. Цигареният дим, който се образува, съдържа над 8000 химични вещества, около 100 от които са доказано канцерогенни.

Въпреки опасността, 64% от диагностицираните болни с рак на белия дроб продължават да пушат, посочва британският онколог д-р Питър Харпър, основател на Лондонската клиника по онкология.

Докато броят на пушачите в света се очаква да се запази до 2025 г. по прогнози на Световната здравна организация, Великобритания се превръща в лидер в намаляването на броя на пушачите в страната.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

През 2020 г. Обединеното кралство отчита намаляване на разпространението на тютюнопушенето до 12%, което е 5% спад в сравнение с 2017 г.  За сравнение – процентът на пушачите в Европейския съюз е намалял само с  3 на сто за същото период, а средното разпространение на пушенето в различните страни е 23%. Великобритания е и в страната с най-рязък спад на нивата на пушене в Европа от 2006 г. насам. Това сочат резултатите от последното допитване на Евробарометър за нагласите на европейците за тютюневите изделия за 2020- 2021 г.

Отличниците в класацията с най-ниско разпространение на тютюнопушенето са в ЕС са Швеция (7%), Великобритания (12%) и Холандия (12%). България застава на второ място след Гърция (42%) по най-висок процент на пушене в Европа с 38%.

Данните от Евробарометър показват,  че най-сериозен успех с намаляването на пушенето имат държавите, в които пушачите биват стимулирани да преминат на бездимни алтернативи  като електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн или шведски снус.

Не е изненадващо, че Швеция е на първо място с най-нисък процент на пушачи- 7%, тъй като в страната са широкоразпространени тютюневи торбички за орална употреба, т.нар. шведски снус. Успехът на англичаните в борбата с тютюнопушенето пък се дължи основно на прогресивните политики на Острова, който е лидер в областта на намаляването на вредата чрез създаване на стимули за преминаване на пушачите към по-малко рискови бездимни продукти като електронни цигари и устройства с нагряване на тютюн.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Остров без дим – възможно ли е?

Вейпингът е тема - приоритет във Великобритания, като правителството официално си постави за цел да превърне страната в „Остров без дим“ до 2030 г. Държавата успешно интегрира електронните цигари и устройствата с нагряване в политиките си за борба с тютюнопушенето и  намаляване на вредата.

Преходът от горими към електронни цигари стана популярен в Обединеното кралство, където Агенцията по обществено здраве на Англия - Public Health England обяви още през 2015 г. в своя годишен доклад за е-цигарите отбеляза, че вейпингът е около 95% по-малко вреден от пушенето и има потенциал да помогне на пушачите да откажат вредния навик.  

Англичаните успешно прилагат иновациите като начин да намалят вредата от пушенето и съвсем наскоро отчетоха изключителен резултат от подхода си. Според последния доклад на британската здравна агенция за 2021 г. от 64% до 79% от опитите за спиране на цигарите на Острова с помощта на електронни цигари са успешни. Пушачите на Острова са 7 млн., а потребителите на електронни цигари са вече над 3 милиона.

„Пушенето все още е водещата причина за преждевременната смърт и заболявания, като само през 2019 г. във Великобритания умират 75 000 души от цигарите. Най-доброто нещо, което един пушач може да направи, е да спре пушенето напълно и доказателствата показват, че вейпингът е едно от най-ефективните средства за отказ, помагайки на около 50 000 пушачи всяка година да се откажат от цигарите.“, заявява професор Джон Нютон от Public Health England.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес