Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си набавим витамини чрез храната при хранителни непоносимости и Хашимото (ВИДЕО)

12 март 2024, 18:03 часа • 2417 прочитания

В днешното предаване „Видимо и невидимо: Хапка по хапка“, което е продължение на предишните за болестта Хашимото, Росица Коцева ни разказва как да си набавим чрез храните нужните витамини С, D и В12 при проблеми с щитовидната жлеза.

„Един от най-важните моменти, които се пропускат, когато се говори за недостатъчност на някой микро- или макроелемент, е моментът, че не трябва да се пречи на усвояването, а не да се насилва с допълнителни добавки, особено през стомаха.“, казва Росица Коцева, защото ако стомахът не позволява правилното усвояване на елементите, колкото и да „изливаме“ в него добавки, те по същата логика няма да се усвояват и или ще ги отделяме с урината, или ще се трупат и циркулират в кръвта без да се усвояват. Още: Как да преборим хранителната непоносимост (ВИДЕО)

Проблемът, например, при усвояването на витамин D, който ние в съвременния свят сами си причиняваме е, че пречим на неговото усвояване като ядем въглехидрати и нишестета. Колкото повече глюкоза се натрупва в тялото ни, толкова повече то я усвоява, а витамин D минава през стомаха без да се усвои. „Има определено време, за което храната минава през различните спирки като пътнически влак и ако на всяка спирка витамин D не може да слезе, защото тялото винаги дава приоритет на глюкозата, то витамина си пътува от първа станция на тънкото черво до последна без да може да слезе!“

Витамин D3 се синтезира в кожата на живите организми при излагане на ултравиолетова светлина, особено UV-B лъчи от слънцето. Затова, храните с витамин D3 най-често включват продукти от животински произход: риба, рибено масло, яйца. „Със 150 г. качествена сьомга на ден и две яйца ще си изпълните дневната норма. Но има проблем: не може да ядете всеки ден сьомга, не само защото е много скъпо, но и защото в рибата има и живак и от 1-2 порции на седмица може да изчистите живака, но ако ядете всеки ден е проблем.“

„Въпреки че вит. C сам по себе си може да не влияе директно върху функцията на щитовидната жлеза, той все пак е от съществено значение по няколко причини, които косвено могат да засегнат здравето на щитовидната жлеза.“, казва Коцева и припомня, че вит. С е мощен антиоксидант, подсилва имунната система, необходим е за синтеза на колаген, подпомага абсорбцията на желязото, което се среща в растителните храни. Още: Кои са причинителите на болестта на Хашимото? (ВИДЕО)

За да научите повече как да се храните, ако страдате от болестта на Хашимото, как с храната да си набавите витамин D, С и В12 гледайте видеото:

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес