Космически апарат на НАСА засече кислород около една от ледените луни на Сатурн - Диона, съобщи Би Би Си. Откритието подкрепя теорията, че всички спътници на Юпитер и Сатурн имат кислород в атмосферата си. Изследователите казват, че откритието им увеличава възможността за наличие на съставките, необходими за живота, на някоя от луните около газовите гиганти. Резултатите са публикувани в "Geophysical Research Letters".
Според съавтора Ейндрю Коутс от "University College London" в Лондон, на Диона няма течна вода, следователно там не би могло да се поддържа животът, но на някой друг от спътниците на двете големи планети би могло да има. "Някои от другите луни имат течни океани, така че има смисъл да се погледне задълбочено за признаци на живот" - каза проф. Коутс.
Откритието е направено чрез космическата сонда "Касини", която прелетя покрай Диона преди две години. Приборите на борда й засякоха тънък слой кислород около спътника - толкова тънък, че специалистите предпочитат да го наричат "екзосфера", вместо "атмосфера".
Откритието обаче е важно, защото говори, че съществува някакъв действащ процес, в резултат на който около ледените спътници на газовите гиганти се отделя кислород. Смята се, че сродният на Диона спътник Енцелад крие под ледената си повърхност течен океан. Същото се предполага и за спътниците на Юпитер - Европа, Калисто и Ганимед.
Проф. Коутс е от групата учени, които лобират пред Европейската космическа агенция за изпращане на мисия за изследване на луните на Юпитер. "Това са впечатляващи места, на които да се търси живот" - заяви специалистът. Същото се отнася и за другия спътник - Титан, чиято азотно-метанова атмосфера напомня за земната в ранен стадий на развитие, допълни той. "Може би това е друга Земя, която очаква да се осъществи, щом се затопли външната част на Слънчевата система" - каза Коутс.