"Имате книги, които няма да четете? Или вече сте прочели? Други хора също имат такива книги. Разменете ги." За това призовават организаторите на инициативата „Голямото книгоразменяне“. Тя се провежда в градинката зад Народната библиотека „Свети Свети Кирил и Методий“ в столицата, пише БГНЕС. Целта е да се стимулира четенето и да се мотивират хората да избират традиционната хартиена книга пред използването на електронни устройства.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
„Идеята е такава – всеки от нас има книги в своята библиотека, които е чел, но към които едва ли ще се върне. В същото време тук може да намери други книги, които би му било интересно да прочете, защото те са в най-различни области. Цялата идея е да се върнем към четенето, към книгата, към хартията. В последните години твърде много наблегнахме на интернет, на екрана, не цветното, на забързаното, но и на твърде повърхностното. Дошло е времето да се замислим какво ни взимат електронните медии и какво ни дават. В някакъв момент е хубаво да се завърнем към книгите, това е важно особено за нашите деца. Докато в детството си ние сме чели, сега учениците четат твърде малко. Особено и с това дистанционно обучение, основното им внимание е фокусирано върху екраните. Книга обаче се чете по-бавно, по задълбочено, осмисля се повече. Героите се възприемат по пълноценно. Компютърът е важен. в него има положителни неща, но той не може да замени книгата“, разказа Николай Дренчев.
Според него, тревожна е тенденцията, че в домовете на хората екранът на телевизора става все по-голям, а библиотеката с книги – все по-малка. „Това е една грешка. Познавам обаче и хора, притежаващи огромни библиотеки с книги, които са чели и разбрали“, каза още той. Според него четене си остава едно от най-полезните неща, помагащо ни да разберем и осмислим сложните социални процеси, протичащи в нашето общество.