"Мислех, че се е отказал, но сега разбрах, че иска да го направи с помощта на руснаците", обясни Орлина Аспарухова, която е единствената лицензирана жена пилот в България на балон. Аспарухова е дългогодишен сътрудник и близък приятел на Трифонов.
Сънародникът ни смята да осъществи намеренията си, използвайки собствените си изчисления, като счита, че няма риск въпреки напредналата му възраст - 60 години. При полета на Феликс максималната скорост по време на падането му е била 1342,8 км/ч, което е по-бързо от скоростта на звука. Според изчисленията дори с височина от 11 км повече, тази скорост няма да навреди на здравето на човека.
Трифонов се надява, че след като се вдигна толкова голям шум покрай Феликс, сега по-лесно ще намери спонсори за осъществяването на мечтата си. "Летенето първо му беше хоби, после му стана професия и много се запали по балоните", разказа Аспарухова. Трифонов е летял с различни самолети и делтапланери, скачал е с парашут, но полетът с балон за него се е превърнал в мания.
"Мина стаж на Байконур и беше дубльор на първия австрийски космонавт", твърди приятелката му. Децата на Трифонов също са се запалили по летенето. Синът му е пилот от гражданската авиация на Австрия, а дъщеря му е най-младата австрийка, летяла с балон още от 17-годишна. "Проектът "Мисия Уран" или "Ураниум", е една прецизно направена разработка с всички изчисления и детайли.
"След като Феликс не го взе в екипа си, осъществи го на своя глава, аз очаквах, че Иван ще се откаже. Той обаче реши да не го прави, а да осъществи мечтата си, и ще реализира проекта с руснаците", обясни Аспарухова.
Редактор: Десислава Ушатова