"Изтичането на кадри от въоръжените сили намаля, защото е достигнат минимумът, за да може една армия да съществува". Това заяви пред БНР Иван Милов, председател на Българската офицерска легия "Раковски".
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
По думите му помощта на политиците е конюнктурна и разписана добре на хартия и българската армия трябва да се опитва сама да оцелее:
"Политиката не може да обърне тренда, за да стане армията едно перспективно поле и да привлече младите хора да започнат военна професия. Причините за това не са от вчера и днес, а от много години, от самото начало на демокрацията".
Иван Милов беше категоричен, че работата с хората е основното, което ще даде бъдеще на българската армия.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Той определи армията като "чуждото дете в семейството" и винаги с нея са се опитвали да решават икономически проблеми - основно чрез намаляване на числеността ѝ:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
"В момента имаме "малка, комплектна, добре въоръжена" (Милов подчерта, че поставя в кавички определенията - б.р.) българска армия, която за съжаление е на ръба на оцеляването".
Председателят на Българската офицерска легия "Раковски" коментира заплащането на военните, служещи в българската армия:
"Ако военнослужещият е семеен, със заплатата, която ще вземе, е невъзможно да се издържа това семейство. ... В Европа са го осъзнали много по-рано от нас, че е необходимо да се изготви пакет, насочен към военнослужещите, който да не е толкова в посока на повишение на заплатите, а и да дава възможност той военнослужещият да използва всички опции на това, че дарява своя труд на въоръжените сили - като това да получи по-евтина квартира, магазини, в които да пазарува на по-ниски цени и т.н. За да може да изпълнява дълга си - когато е на работа, да мисли за работа, а когато е на почивка, да може да си почива. Има механизъм за това".
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.