В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с председателя на партия „Единение“ Иван Христанов за завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост и как то ще повлияе на нашата родна политика.
„За съжаление съм по-скоро огорчен, защото САЩ може да е велика сила, това е абсолютно неоспоримо - брутен вътрешен продукт, военна сила, качество на демокрацията - това е разбираемо. Но от друга страна всеки политически лидер, каквито са Костадинов или Петков или всеки държавен лидер, какъвто е Радев, представлява една държава, която има 1300 години история, която е имала не малко столетия, в които е била доста по-велика от САЩ, говорим за своя исторически период, и не приляга на едни хора, които трябва да изразяват достойнството на нацията, да се държат буквално като селски бекове и с тази ревност помежду им кой бил отишъл, кой не бил отишъл. Защо? Защото тя, в края на краищата, се пренася не просто като унижение към конкретната партия, тя се пренася като унижение към целия български народ. Аз съм сигурен, че никой българин не е бил радостно възбуден да гледа г-н Петков в някакво огромно хале, наред с всички други хора, нека да кажем простолюдието, което в никакъв случай не го кара да изглежда като официален гост, в т.нар. дипломатически корпус.“, казва Иван Христанов за поканите, получени от български политици за инаугурацията на Тръмп. Още: Мими Шишкова: Трябва да отделим руския аспект от нашата идентичност и да го разглеждаме като исторически артефакт (ВИДЕО)
Според Иван Христанов заявката на Тръмп за Златен век на САЩ е нормална, той е президент на САЩ. „Защо ние не виждаме Радев, защо ние не виждаме нито един политически лидер, който вместо „да взема завоя с 200“ и да се прави на протръмпист или на „обидена мадама“, че не е получил покана, да излезе и да каже „ние трябва да поставим началото на новия Златен век за България, третия Златен век за България.“
„За пръв път виждаме, бих казал не просто в историята на САЩ, в историята на модерната демокрация, не лявата демокрация, не социалдемокрацията, не либералната, в историята на демокрацията, ние виждаме това директно налагане на клептокрацията. Тези хора, не просто са собственици или директори на най-големите технологични фирми, а на фирми, които директно и пряко влияят на общественото мнение чрез социалните медии, които контролират. И ето виждаме Зукърбърг, един крайно неуравновесен, смея да твърдя дори некадърен човек, който успя да развие Facebook до нивото, което е в момента, изцяло, благодарение на противопоставянето и омразата. Той утре ще започне да ни диктува ние какво да мислим, а вчера премахна контрола върху речта на омразата – това, което беше идеята на модерирането на МЕТА.“, казва гостът за присъствието на Илон Мъск, главен изпълнителен директор на "Тесла" и "Спейс Екс", Джеф Безос, основател на "Амазон", и Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta на церемонията. Още: 2025 ще бъде година на големите промени, на сериозния преход и важните трансформации (ВИДЕО)
Целият разговор на Калин Манолов с Иван Христанов гледайте във видеото.