"Чипровските килими са работени тук и са носени в цялата Османска империя. Сега трябва да ги издирваме и да ги върнем отново в Чипровци, за да ги показваме в музея като една традиция". Това каза Анюта Каменова - Борин, директор на Исторически музей - Чипровци, предаде Фокус.
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
Обикновено стари килими се намират в София, където в миналото е имало повече заможни хора, които са ги купували за сватби и други поводи.
Стари килими са откривани във Враца и Берковица – град, който също е бил център за производство на чипровски килими. В Берковица живеят наследниците на стари фамилии, които притежават ценни произведения на килимарството. С някои от тях се водят преговори за откупки и дарения.
Стотици са килимите, съхранявани във фонда на Исторически музей - Чипровци, каза Анюта Каменова – Борин. От тях най-старите са от 18 век.
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
Изработката на съвременен чипровски килим струва от 200 до 250 лева за квадратен метър, каза още директорът на музея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
По думите й, старите килими са още по-скъпи, но за историците те нямат цена, а историческа и художествена стойност. “Ние нямаме много пари за откупки. Ако другите музеи с годините са добили много културни ценности като брой, ние не можем, защото тези килими не знаем кога ще ги намерим, и защото те станаха много скъпи”, обясни историкът.
От миналата година се преговаря за закупуването на килим от 18 век, с който се очаква в скоро време да бъде попълнена колекцията на музея в Чипровци.