Кандидатстващите за достъп до класифицирана информация ще декларират принадлежност към тайни общества и неформални организации. Тази промяна в Закона за класифицираната информация приеха депутатите на второ четене.
Кандидатите за длъжности или за изпълнение на конкретно възложени задачи, които налагат работа с класифицирана информация, маркирана с гриф за сигурност "Секретно", ще попълват въпросник, в който ще отговарят в какви организации членуват и дали са били част от службите за разузнаване и сигурност на България.
По време на дебатите депутати от левицата обявиха, че с тези текстове се дават основания за "лов на вещици". Според тях старите текстове са били по-добри и по-точни.
От ГЕРБ веднага отговориха на критиките, като Методи Андреев обяви, че социалистите са в конфликт на интереси. "Дали ще се „ловят вещиците" зависи от волята на държавата, но те трябва да бъдат локализирани", отсече той.
Зам.-председателят на ГЕРБ и председател на вътрешната комисия в НС Цветан Цветанов от своя страна благодари на всички експерти и членове на оглавяваната от него комисия след приемане на текстовете за свършената работа и специално подчерта постигнатия консенсус в неговата комисия.
Депутатите приеха на второ четене и проекта за т.нар. поправка "Шивиков", която дава възможност на разследвани да не се отнема автоматично достъпа до класифицирана информация. Те са внесени от Министерския съвет.
Поправката е свързана с казуса на бившия командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада ген. Димитър Шивиков. Случаят стана публично известен, след като прокуратурата му повдигна обвинение заради злоупотреба със служебното му положение - използвал неправомерно труда на четирима военнослужещи.
Ген. Шивиков подаде рапорт за напускане, а президентът се обяви в негова защита, питайки Конституционния съд дали може да има достъп до класифицирана информация, докато е разследван, защото генералът трябваше да бъде командирован на служба в НАТО.