Южното Черноморие е застрашено да остане без спасители-водолази през наближаващия сезон. Причината - трима от четиримата на щат спасители-водолази към бургаската пожарна са излезли в пенсия, а по нормативна уредба звеното трябва да е от поне трима души, предаде БГНЕС.
Досега водолазите са оказвали помощ в минимум 300 случая на година от Обзор до Синеморец, във вътрешните водоеми в областите Бургас, Сливен и Ямбол. Причината за ситуацията е тромавата процедура – в системата на МВР, за да се обяви една длъжност за свободна, то тя трябва да е вакантна. От пожарната в Бургас са направили предложение, очаква се министърът на вътрешните работи да обяви конкурс.
Процедурите, с всички изпити, са от 3 до 6 месеца, половин година е школата и реално трябва година, за да се попълни отново бройката. Решението е да се командироват водолази от съседни области като Варна в случай на нужда, но намесата им ще е крайно закъсняла, смята Дончо Киров, досегашен ръководител на звеното в Бургас.
"Ние, че бяхме толкова близо, понякога не успявахме да отидем навреме", каза Киров, водолаз с 16-годишен стаж, участвал в акциите в река Лим и кораба "Хера" в Турция. "Трудно се и окомплектова подобно звено", добави той. "Досегашните водолази са с опит, докато много хора не издържат. Преди този екип, поне 10 водолази са минали през ръцете ми, които на първия - втория ден се отказват. Трябва да имаш страшна психика", разказа още Дончо Киров.
Пенсионираните водолази обмислят вариант за създаване на частно звено, което да работи към общините.