Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И от СЕМ нападнаха Янкулов за Радио "Кърджали" и турската му програма

19 август 2015, 09:00 часа • 6837 прочитания

СЕМ е свикана на 18-ти август, когато всички са в отпуск, за да издаде лиценз за „турско радио”. Целяло е да се даде лиценз на тъмно. Това радио покрива не само Кърджали, но и Хасково, но и Смолян – кой в Смолян говори турски език, попита в сутрешния блок на Нова телевизия лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.

В един момент моя колега Ангел Джамбазки отива на заседанието, но шефът на СЕМ го няма, защото майка му се разболяла, няма го и шефът на радио „Кърджали”. Това е тенденциозно – защо да няма радио на руски, живеят 100 000 руснаци, на арменски, на цигански, попита Каракачанов.

Според съпредседателя на Патриотичния фронт от поне пет години България е под натиск от Турция – въпросите с имотите от Мюфтийството. Там има и двама политкомисари, назначени лично от Турция, заяви Каракачанов. И попита дали е вярно, че е обещано от шефа на БНР още през юни пред кмета на Кърджали да има радио на турски в Кърджали, без да има заседание на СЕМ по въпроса.

Същевременно членът на СЕМ Мария Стоянова обяви, че заседанието от вчера (18 август), което се провали, не е било извънредно. Отделно веднъж молбата за лиценз на радио „Кърджали” е връщана заради нарушения. А шефът на БНР (бел. ред. – Радослав Янкулов) не е длъжен да присъства на заседанието на СЕМ, каза Стоянова. Сега вече от юридическа гледна точка проблем няма, но по целесъобразност СЕМ трябва да реши, добави тя.

Стоянова обаче се съгласи, че искането за радио „Кърджали” е провокация – точно заради срещата от началото на юни, когато генералният директор на БНР Радослав Янкулов обещава радио на турски за Кърджали без СЕМ да е разгледал въпроса. Янкулов търси подкрепата на ДПС заради протеста в БНР според мен, категорично каза Каракачанов.

Членът на СЕМ Мария Стоянова оспори и твърдението на БНР, че сегашната програма за Радио „Кърджали” вече е одобрена преди десет години за Радио „България”. В Радио „България” няма час на ден турски фолклор, няма го и това, че в петък за час ще се разискват религиозни теми по читателски писма в продължение на час. Ние нямаме кадри, за да контролираме какво съдържание всъщност ще се предлага на слушателите, призна Стоянова. За мен е изключително тъжно, че политиците продължават да се упражняват на гърба на отрудените хора в Кърджалийско, каза Стоянова. А Каракачанов я подкрепи с думите, че политиците 25 години разделят хората. Идеята е не да се противопоставят хората – да, в Кърджалийското има възрастни хора, които не знаят добре български, добави лидерът на ВМРО. А Стоянова предложи да има например образователна програма за български език при излъчванията на БНР в Кърджалийско.

Бъдете така добри да си изтеглите проекта, иначе Янкулов да си ходи, обърна се Каракачанов към ръководството на БНР. Той припомни и какво се случи в Югославия, като обвърза проекта за Радио „Кърджали” с политиката на неосманизъм на Реджеп Ердоган. А Стоянова поиска да няма турцизиране сега, както е имало насилствено българизиране в края на 80-те години на миналия век.

Следващото заседание на СЕМ е на 8 септември.

Междувременно пред bTV Радослав Янкулов защити проекта с думите "Обединение правим, обединение". Целта била да бъде изработена нова програма, която да третира темите от региона. "И в момента има излъчване на такава програма. Съдържанието е ясно и ще бъде същото, което се излъчва и досега”, каза и председателят на СЕМ Георги Лозанов. Въпросът е да се създаде концепция за регионалната програма, подобно на „Радио Шумен”, затова е нужен допълнителен разговор, допълни той, като сегашното отлагане не във връзка с турската част, а с българската.

Журналистът на БНР Ирен Филева, която е част от протестиращите срещу Янкулов заради орязването на хонорарите, посочи, че целият проект трябвало да се направи след консултация с политическите сили, за да "не се вдига пушилка" сега. Последва и въпрос към Янкулов и председателя на СЕМ Георги Лозанов доколко ще има гаранции за независимост на Радио "България", след като сега се решава "от високо" и има цензура.

За финал Ангел Джамбазки също в лицето на Янкулов каза, че ще му иска оставката, ако този проект мине. Ако той мине, всеки сепаратист ще може да си прави каквото си иска, защото ще има прецедент. Председателят на СЕМ Георги Лозанов пък беше категоричен, че "няма нищо, което извършваме днес". Това е едно фалшиво, лятно събитие, което се използва политически, каза той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес