Масово в общините в България има превишаване на допустимата норма на фини прахови частици (ФПЧ). В някои общини превишението от пределната норма (50 µg/m3) е фрапиращо като брой пъти през годината – например Видин и Монтана. Но превишение от над 35 пъти годишно прави почти всяка по-голяма община. Това пише в пуснатия за обществено обсъждане проект на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух (2018 – 2024 г.).
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Ако се спазва препоръчителната нормата от 40 µg/m3, това ще значи 4300 по-малко починали при общо 107 000 годишно заради по-висока концентрация на ФПЧ.
Оказва се обаче, че макар превишението да е основно през зимния период т.е. причината се търси основно в битовото отопление, то не липсват превишения и през лятото. Отново Видин е водеща област в това отношение, тук обаче има и други "отличници" – Бургас, Варна, Велико Търново, София, Плевен, Русе. Особено любопитно е заключението защо става така: "Наличието на превишения през пролетно-летния сезон предполага, че в споменатите общини е възможно наличието на други значителни източници, различни от битовото отопление. При липсата на проучвания за разпределението на източниците на замърсяване в тези общини, които биха могли да разкрият вероятния произход на праховите частици през тези периоди и места, идентифицирането на източниците им е изцяло спекулативно. Възможните източници могат да включват строителна дейност, ресуспендиран прах и почва, земеделска дейност, горене на стърнища и/или отпадъци, отделяне на вторични частици от емисиите на амоняк и промишлени емисии. Регионалният и трансграничен пренос на замърсители е допълнителен потенциален източник".
Съгласно приложена таблица в програмата, общините оценяват като основен замърсител след битовото отопляване асфалтирането на пътища, а замърсяването от автомобили е чак на четвърто място! А като най-мръсни места през последната отчетена година – 2016, със 100% превишение на ФПЧ, са посочени Димитровград, района "Църква" в Перник, Сливен и столичният квартал "Надежда”. Специално в София с над 90% замърсяване са още "Хиподрума" и "Павлово".
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Съгласно друга таблица, за да бъдат подменени старите печки на дърва с далеч по-екологичен източник на отопление като газ, София ще трябва да изхарчи около 1,5 млн. лева, а за да подмени стари печки на въглища – 980 хил. лева. Като цяло, за да влязат в сила мерките за стандарт на качествени въглища и дърва, подмяна на източници на отопление и т.н., с които да се очистят фините прахови частици, столицата трябва да похарчи под 3 млн. лева. За Видин сметката е под 2 млн. лева, за Пловдив и Плевен – 1,2 млн. лева, а за Димитровград – малко над 700 хил. лева. Общите приблизителни фискални разходи за битово отопление в България са между 39 и 47 млн. лева годишно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Що се отнася до транспорта, ограничението на стари превозни средства, със стандарт максимум "Евро 1", ще струва 80 хил. лева за София (най-скъпо) и 27 хил. лева за Пловдив. А налагането на глоби за нарушаващи разпоредбите автомобили – например такива, премахнали филтрите си за твърди частици, може да донесе приход от до 110 хил. лева за Пловдив и цели 5,140 млн. лева за София. Има обаче предупреждение, че събираемостта на глобите ще е сериозно изпитание и прогнозите сочат дори невъзможност да се съберат наложени санкции в размер на огромни проценти - над 50 на сто.