Консорциум „Систел“ с участници „Телелинк Бизнес Сървисис“ ЕАД и „Сиенсис“ АД е определен да проектира, изгради и пусне в експлоатация „Държавен хибриден частен облак (ДХЧО) и защитен интернет възел за публични услуги на електронното управление". Ценовата оферта на обединението е 33 939 393 лв. с ДДС и то е единственото, стигнало до финала, сочат обявления на Държавната агенция „Електронно управление“.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Процедурата бе обявена през февруари месец миналата година. Проведе се в две фази – предварителен отбор и покана до избраните да представят оферти. В първата фаза бяха получени пет кандидатури.
Впоследствие три юридически лица бяха поканени да подадат оферти: консорциум „Систел“, фирма „Индекс – България“ ООД и консорциум „Конпар – Мон“ (с участници „Контракс“ и „Парафлоу Комуникейшънс“).
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Консорциум „С § Т Клауд Солюшънс“ бе отстранен с мотив, че в документите не са посочени участниците в обединението, а това е императивно законово изискване. "Лирекс" не се противопостави, но консорциумът обжалва в КЗК, като Комисията се произнесе в полза на Държвната агенция. Последва и жалба във ВАС. Там тя не е разглеждана по същество. Оставена е без движение, като неотговаряща на изискванията. Към частната жалба не е бил представен договор за създаване на дружеството. Била е преподписана от адвокат, без да е представено пълномощно за касационната инстанция, а и не е била платена държавната такса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В крайна сметка до финала стига само „Систел“ ДЗЗД, а консорциум „Конпар-Мон“ (с участници „Парафлоу Комуникейшънс“ ООД и „Контракс“ АД) и „Индекс – България ООД са отстранени.
С вчерашна дата комисията предлага на шефа на ДАЕУ да сключи договор с избрания изпълнител, като това нейно решение подлежи на обжалване.
ДХЧО представлява облачна инфраструктура, върху която ще бъдат разположени съществуващите в момента и новите информационни системи на централните и общинските администрации. Това е опция да не се допусне срив, подобен на този от август 2018 г. с Търговския регистър.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Тогава вследствие на аварията, предизвикана от дефектирала дискова група RAID от дисков масив за съхранение на данни FujitsuEternus DX8700 се ескалира пълен срив на базата данни, бекъпа и функционалностите на Търговския регистър.
Възникналите проблеми доведоха до нарушаване на изпълнението на ключови за икономиката и националната сигурност нормативно установени дейности на Агенцията по вписванията, като за периода 09.08-27.08.2018 г. Търговският регистър спря да функционира.
Държавният хибриден частен облак трябва да даде възможност за подобряване на предоставяните към бизнеса и гражданите услуги, по-бърза доставка на необходимите ресурси, управляемост, оперативна съвместимост и устойчивост. Капацитетът му ще бъде увеличаван поетапно, според нуждите от ресурси и актуалното развитие на технологиите.
На практика поръчката е за проектиране, изграждане и пускане в експлоатация на защитена, високоустойчива и резервирана многопотребителска облачна инфраструктура, разположена в два центъра за данни - Контролно технически център на Електронното правителство (КТЦЕП) и Център за възстановяване.
Във всеки от двата центъра трябва да се инсталира нова изчислителна мощност от не по-малко от по 1500 процесорни ядра, комплектувани с не по-малко от по 19 терабайта оперативна памет и не по-малко от по 65 терабайта бързo дисково пространство за съхранение, не по-малко от по 300 терабайта памет с общо предназначение, както и не по-малко от 720 терабайта (TB) дисково пространство за архивиране.
В Центъра за възстановяване трябва да се инсталира 950 терабайта дисково пространство за архивиране с възможност за възстановяване след бедствия, злонамерени действия и/или промишлени аварии и изчислителна мощност от не по-малко от 120 процесорни ядра и 1,5 терабайта оперативна памет, комплектувани с не по-малко от 950 терабайта дисково пространство за архивиране.
Предвижда се също проектиране, изграждане и пускане в експлоатация на Защитен интернет възел, изграждане (респ. надграждане) на преносната среда между центровете за данни, КТЦЕП и центъра за възстановяване
Задача на избрания изпълнител е да разработи облачни услуги от типа IaaS, както и услуги тип ко-локация за целите на електронното управление, с възможност за ползване независимо от местоположението на потребителите. Той трябва да осигури осигури възможност за заявяване на необходимите ресурси без посредничество на оператор, както и контрол и отчет на потреблението, да обучи групи администратори, технически експерти и оператори.
Поръчката е ограничена и е в областта на отбраната и сигурността. Кандидатите трябваше да притежават валидно удостоверение за сигурност с ниво „Секретно“, издадено по реда на Закона за защита на класифицираната информация.
Финансовото обезпечение е осигурено по проект „Надграждане и развитие на Държавен хибриден частен облак за нуждите на електронното управление“ по Оперативна програма „Добро управление”.