Заседанието беше организирано по собствена инициатива на групата за наблюдение на демокрацията и беше фокусирано върху последните събития в България във връзка с принципите на правовата държава и основните права, по-специално свободата на медиите, независимостта на съдебната система и разделението на властите. Това става ясно от разпространено от групата днес изявление по повод проведеното миналата седмица изслушване за България и ситуацията на върховенството на правото и закона в страната, както и на демокрацията като цяло.
"На 28 август Групата за наблюдение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права (DRFMG) проведе заседание във връзка със ситуацията в България. Бяха изслушани редица участници. Заседанието беше проведено при закрити врата. Въпреки това няколко участници, както и други лица, които не участваха в заседанието, разпространиха подробности от дискусията.
В този контекст отбелязваме изявлението на българската прокуратура и на други участници. Всички изявления отразяват изключително и само техните наблюдения. Тези изявления съдържат твърдения, които не се споделят от DRFMG.
Припомняме, че в официално съобщение на сайта на българската прокуратура пише, че заседанието е организирано по инициатива на главния прокурор Иван Гешев. Нещо повече - твърдението е, че заседанието било заради прокуратурата и какви предизвикателства има срещу нея заради политически и медиен натиск! Още преди 3 дни Actualno.com изпрати два въпроса на председателя на групата Софи ин'т Велд именно заради това становище. Въпросите бяха следните: Кой инициира срещата? Как ще коментирате официалното становище на българската прокуратура? Днес, 4 септември, излезе официалната позиция на групата, която беше изпратена и до редакционната поща на Actualno.com.
И до днешна дата официалното съобщение на прокуратурата за срещата не е променено!
Заседанието беше организирано по собствена инициатива на DRFMG и беше фокусирано върху последните събития в България във връзка с демокрацията, принципите на правовата държава и основните права, по-специално свободата на медиите, независимостта на съдебната система и разделението на властите. DRFMG ще докладва на Комисията по граждански свободи на Европейския съюз - LIBE относно мониторинга като цяло, нашите заключения от горепосоченото изслушване, както и отговорите на въпроса с искане за писмен отговор, който ще бъде предоставен на българските власти", се казва в изявлението на групата, цитирано и от държавната БНТ.
Вчера заместник-председателят на Европейския парламент Катарина Барли заяви пред bTV, че българското правителство е източник на фалшива новина. Причина за това станаха изтеклите информации за съдържанието на заседанието на групата за върховенство на правото и демокрацията на Комисията LIBE. То беше проведено при затворени врати.