Решението на Европейския парламент за забрана на еднократните пластмасови опаковки предизвика множество коментари у нас. Потребителите са склонни да се откажат от тях, докато производителите се надяват забраните да влязат в сила възможно най-късно, за да могат да преоборудват производствата си.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Европарламентът забрани употребата на 10 пластмасови продукта, сред които еднократни чинии и прибори за хранене, чаши и бъркалки, пластмасови клечки за уши и други.
Всяка страна - членка трябва сама да реши с какви законодателни промени и как да ги приложи. От екоминистерството заявиха, че България участва в преговорите и това тепърва ще се изяснява, предава БНТ.
Ресторантьори и продавачи на бързи храни признават, че пластмасовите опаковки са практични, удобни и по-евтини, но не са здравословни, а и замърсяват околната среда.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
"Ако храната е току що излязла от фурната и е с много висока температура, пластмасата се деформира и всичките химикали от нея преминават в храната. Аз смятам, че наистина бъдещето е да се премахнат пластмасовите опаковки като цяло", казва търговецът на храни Теодора Каменова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
И потребителите са готови да се откажат от еднократните пластмасови опаковки в замяна на по-чиста околна среда.
Производители на пластмасови опаковки у нас отказаха коментар с мотива, че ще изчакат решенията на правителството. А от Асоциация "Активни потребители" смятат, че приетите вчера забрани вече са закъснели.
"За нас бъдеще имат само тези пластмаси, които са 100 % рециклируеми. Всички останали трябва постепенно да бъдат премахнати", заяви Богомил Николов от Асоциацията.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Депутатите от комисията по околната среда и водите вече дадоха пример и отказаха пластмасовите чаши. По време на заседанията кафето се сервира в чаши, изработени от овесени ядки, които могат да се ядат.
Как точно ще бъдат приложени забраните за пластмасовите опаковки у нас ще зависи от преговорите в Брюксел. Очакванията са те да влязат в сила от 2019 г.