Литър дизел или бензин може да достигне 3 лева. За това предупреди пред bTV Андрей Делчев от Българската петролна и газова асоциация, като уточни, че се надява да не се достига до тази "психологическа бариера".
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
"Тенденцията е по-скоро към увеличаване цената на горивата, въпреки че през последната седмица на практика няма промяна. Това спокойствие обаче е измамно", уточни Делчев. По думите му всички фактори сочат в посока на увеличаване на цената на горивата и основно цената на суровия петрол, която върви стремглаво нагоре.
Какво е поскъпването?
Поскъпването на бензин А 95 е с 0,60 лв. В началото на миналата година е струвал малко над 1,84 лв., а сега надвишава 2,40 лв.
При дизела увеличението е още по-голямо. Миналия януари цената му тръгва от 1,84 лв. на литър, а сега е 2,48 лв. за литър. Процентно това е увеличение от почти 35%.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Пропан-бутанът е драстично по-скъп. От 0,90 лв. сега е над 1,40 лв. за литър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Най-драстично е увеличението при метана. Там поскъпването през последните дни е с около 0,50 лв. – в момента е около 2,92 лв. за литър, така че наближава 3 лв.
Ще се редим ли на опашки?
Според него няма опасност да се стигне до това да се редим на опашки за горива, тъй като в момента България внася необходимите количества.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
"Потреблението на течни горива в момента е същото като през 2019 г. преди кризата. Тоест то е стигнало предкризисните нива, а производството изостава много", поясни още той.
В този смисъл в момента има опасност от дефицит на суров петрол и това е основната причина цените да вървят нагоре.
"Рафинериите забавиха увеличаването на продукцията си. ОПЕК взе решение за увеличаване със сравнително малки количества – 400 000 барела на ден. Те не покриват рязко нарасналото търсене, тъй като „Омикрон“ не ограничава бизнеса", обясни Андрей Делчев.