Неправителствени организации са загрижени за предстоящо одобрение от Мексико на генномодифицирана царевица, която трябва да бъде засята на площ от около 2,4 милиона хектара. Мексиканското правителство все още не е взело решение, предаде БГНЕС.
"Всичко показва, че решението може да бъде взето през следващите седмици. Ние сме убедени, че президентът /Фелипе/ Калдерон ще го подпише, преди да напусне поста си на 1 декември", каза за АФП във вторник Силвия Риберо, говорителка на мексиканска природозащитна организация ETC /лат. букви/, базирана в Канада.
Миналата седмица ETC и организацията "Мрежа за защита на царевицата", със седалище в Мексико, излязоха с изявление, че такова решение ще бъде от полза за "агробизнес гиганти като Монсанто, Дюпон и Дау /Monsanto, DuPont, Dow/".
Мексиканският министър на земеделието Франсиско Майорка заяви тази седмица, че разглеждането на исканията на мултинационалните компании следва нормалния си ход и той не мисли, че решение ще има преди края на годината.
"Няма да насилваме нещата. Липсват правни документи и те не могат да бъдат публикувани до края на управлението на тази администрация", каза той в понеделник за всекидневника Ел Економиста /El Economista/.
Отглеждането на генномодифицирана царевица е спорен въпрос в Мексико, където растението е основна храна.
Мексико е един от водещите световни производители на бяла царевица и на повече от седем милиона тона жълта царевица за животновъдството и индустрията.
Мексиканското правителство разреши за употреба през 2011 г. отглеждането на жълта генномодифицирана царевица "Монсанто" в малки пилотни райони, въпреки критиките на движенията за защита на околната среда.
Редактор: Десислава Ушатова