Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) обсъжда дали да започне процедура по предсрочно отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Причината - обръщението на Съюза на съдиите в България (ССБ), с което се иска оценка и евентуално стартиране на процедура за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Има и насрещна реакция на Асоциацията на прокурорите в България в защита на обвинител номер едно.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
В началото на заседанието Гешев обяви, че няма да участва в гласуването, защото точката го засяга и не желае да участва в противопоставяне на части от съдебната власт - прокурори и съдии. "Не бих си позволил да коментирам качества на съдии от ВКС и ВАС. Целта не е главния прокурор, а самия ВСС, неговата смяна", заяви Гешев. "Нямам навика да бягам от дискусии, но съм дръжен да изясня някои обстоятелства. Той добави, че е много трудно да се отговори на такъв тип коментари, които засягат негови изказвания. "Като я чета имам чувството, че се връщаме към романите на Оруел и соцреализма - в които се налагаше какво имаме право да говорим и какво не", добави още главният прокурор. Той обясни, че всички въпроси, които са поставени в обръщението, ги е коментирал както по време на 10-часовото му изслушване по избора за главен прокурор, пред правната комисия преди седмица и депутатите в пленарна зала, в писмото до комисията LIBE.
"Смятам, че е безсмислено да говоря часове, часове, часове по едно и също", каза още той. Той отново повтори, че българската държава е длъжник към най-уязвимата част на обществото - пенсионерите. "Може би за нас, които взимаме големи заплати, кражбата на пенсията на един дядо няма значение", каза главният прокурор. Той обаче подчерта, че докато е начело на държавното обвинение, тези хора няма да се чувстват изоставени. След това думата взеха няколко членове на ВСС, които искаха да се изяснят в каква процедура се намира пленумът и какво точно се обсъжда. Шефът на ВКС Лозан Панов пък се
обърна към кадровиците и ги призова да реагират в тази ситуация, да не си затварят очите и дадат оценка на публично известните факти за дейността на главния прокурор.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Боян Магдалинчев попита в каква процедура са в момента и какви са правомощията на ВСС по обръщението на Съюза на съдиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Обръщението на Съюза на съдиите не е легитимен документ, защото няма входящ номер, коментираха друго от съдебните кадровици.
Лозан Панов помоли членовете на ВСС да продължат с въпросите, докато се изчерпат. По въпросите, които зададе и главния прокурор, първо обсъждането на декларации на съсловни организации. Обсъждали сме декларация на Асоциацията на прокурорите, внесена от Гешев, без да се задават въпроси каква е процедурата. ВСС е кадровият орган, който избира главния прокурор. Реакцията на ВСС е закъсняла, защото вече 3 месеца се иска оставката на главния прокурор и има безпрецедентна резолюция на Европейския парламент. Имаме искане за оценка на дейността на главния прокурор. Кой, ако не ВСС може да я направи. Това, което се случва рефлектира върху имиджа на България. Всеки би могъл да поиска от ВСС да разглежда тази тема.
Припомняме, че в края на септември от Съюза на съдиите в България изпратиха писмо до ВСС, с което за пореден път настояват кадровият орган да анализира поведението на главния прокурор и да започне процедура по предсрочното му отстраняване.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Темата бе обсъждана и на 8 октомври, когато председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска въпросът да бъде внесен като точка в дневния ред. Тогава Панов обвини главния прокурор в арогантност и обяви, че институциите, сред които и прокуратурата, се превръщат в център на власт и се държат като "бухалка за врагове и чадър за приятели". С голямо мнозинство обаче тогава ВСС отказа да разглежда писмото.
Междувременно, пред сградата на ВСС има протест с искане за оставката на главния прокурор. На този протест беше наблегнато, че Иван Гешев иска в досъдебните производства да се ползват доказателства, които не отговарят на процесуалния кодекс и по-къси обвинителни актове. 15 000 страници обвинителен акт за КТБ и нито веднъж го няма името на Пеевски, припомниха протестиращите кариерата на главния прокурор преди да заеме поста - той беше наблюдаващ прокурор по мегаделото "КТБ".