Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гечев: Не може 15 студенти да разиграват 20 000

02 ноември 2013, 19:31 часа • 28374 прочитания

"За разлика от други мои колеги от различни университети, към момента не съм имал провалени лекции. Обаче студенти са ходили пред залата, в която аз преподавам, с намерения да прекъснат провежданите там занятия". Това заяви народният представител от ПГ на КБ и заместник-председател на Комисията по икономическата политика и туризъм Румен Гечев пред Дарик. 

"Оказа се, че протестиращите 14 студенти имат политически искания, а това е грубо нарушение на Закона за автономията на ВУЗ-овете и това, което мен ме безпокои, като гражданин, депутат, като професор, е, че ние на практика толерираме връщането на чл. 1 от Конституцията. Ние едвам извадихме партиите от университетите, а сега едни хора, взели 137 места на изборите, използват тези 14-15 или 100 студенти, за да разиграват останалите 20 000. Това е изумително. Всеки има право да протестира, но на какво трябва да възпитаваме нашите деца, нашите студенти? Не е ли законът над всичко? Ако той се спазва, нека да протестират, но не може да се толерира неспазването му", подчерта той. 

Темата за бюджета също бе една от водещите, като Румен Гечев отговори на журналистически въпрос, свързан с нея, заявявайки, че бюджетът не може да бъде твърде ляв, защото има недостиг на средства, а това е ясно на всеки българин. "Защо този бюджет е ляв? Ляв е защото за първи път министерството с най-голям бюджет не е МВР, както бе по времето на ГЕРБ, а е Министерство на труда и социалната политика. 

Социалните разходи в бюджета отиват за повишение на майчинските, за децата, за увеличение на минималната пенсия и в редица други социални посоки. Предвижда се и въвеждането на швейцарското правило. В резултат на него се увеличава пенсията на хората, за разлика от замразените пенсии по времето на ГЕРБ. А замразяването на пенсиите и на доходите за мен не е реформа", заяви експертът. 

Румен Гечев обясни, че бюджетът, който влиза в парламента, е с дефицит от 1,8%, при положение, че допустимият за Европа е 2%. "Ние не надхвърляме "тавана", посочен от ЕС. Трябва да се подчертае и, че България и Естония имат най-малък държавен дълг в Европа, но заложеният 2.5% икономически растеж за 2013 г. се оказва неточен, тъй като той се оказва 0.2%. Това показва разминаване между прогнозната стойност, заложена от Дянков, и реалната, което показва, че в бюджета влизат по-малко пари, с които сегашното правителство разполага за съответните харчове. Можем да направим извода, че ако параметрите на бюджета Дянков бяха стабилни, то той нямаше да бъде уволнен", заяви Гечев.

Според него факт е, че бюджетът на Дянков е осигурил средства само за 10-те месеца на 2013 г., а за другите два месеца - няма такива. 

"Това поставя в изключително напрежение бюджета за тази година и се налага сумите да бъдат предоговаряни. В случая със системата на здравеопазването искам да посоча, че от срещата на премиера Орешарски с лекарите стана ясно, че проблемът с недофинансирането ще бъде решен. На мен много убедително ми звучи аргументът на министрите, че увеличението на здравната вноска от 6 на 8% не доведе до подобряване на здравните услуги. Тоест, увеличението на разходите в здравната сфера не доведе до подобряване на качеството. Дори се стигна до затваряне на болници", обясни народният представител. По думите му в бюджета са предвидени 0.1% повече за образование през 2014 г., плюс още 100 милиона, които ще бъдат насочени за училища и университети. "Припомням, че г-н Дянков съкрати бюджета на университетите с 30%, а ние сме предвидили и още 20 млн. лева за иновации", подчерта Гечев.

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес