42% от българите предпочитат Европейския съюз за партньор в икономическата сфера, а 40% в сферата на сигурността. Русия се нарежда на второ място сред предпочитанията на българите за партньорска сила – съответно с 20% за икономиката и 24% за сигурността. Това сочат данните от новото изследване на Галъп интернешънъл от 64 страни.
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Стойностите на България са над средните за света, като я подреждат и сред водещите проевропейски страни на Балканите.
Интересно е, че 12% от българите приемат САЩ като партньор в сигурността, а Китай едва 3%. За разлика в икономиката, където повечето българи (11%) припознават Китай като партньор в сферата на икономиката, а САЩ с 9%.
ОЩЕ: Между САЩ и Китай: шпагатът на Саудитска Арабия
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
От изследването става ясно, че за 64-те страни Европейският съюз е най-привлекателният партньор в областта на икономиката (31%), докато САЩ запазват позицията на най-предпочитан съюзник в сигурността (33%), сочат още от Галъп.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Русия е на последно място сред четирите сили като партньор в сферата на икономиката, но отбелязва по-добър резултат по въпросите на партньорството в областта на сигурността и се позиционира пред Китай.
Относно разделението Изток-Запад отново има доминиране на Запада. Колективният Запад (ЕС и САЩ) остава по-привлекателен и като икономически партньор (58% от предпочитанията по света), и като партньор в сигурността (59%), показват данните.
ОЩЕ: 11-те олигарси на Путин, които ЕС отказва да санкционира
Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.
В сравнение, Китай и Русия, заедно, получават съответно 29% и 26%. Важно е да се отбележи, е, че това съотношение две към едно е валидно, но без гласа на Китай – където изследователското съдържание е ограничено. Също така, и без някои значими арабски и африкански държави – отново по същата причина. Като се имат предвид тези специфики, най-вероятно действителното деление по света е равно между Запад и Изток.