Френска сенаторка иска отваряне на пазара на труда за българи

09 август 2012, 11:43 часа • 4080 | прочитания

Макар че са граждани на ЕС, българите и румънците трудно намират работа във Франция заради т. нар. "преходни мерки", които ограничават достъпа им до пазара на труда, предаде БГНЕС.

Още: "България няма деца за убиване": Недоволство и гняв - национални протести на Лазаровден и Цветница в памет на Сияна

Още: Ивка Бейбе: Това беше един трамплин за мен, искам хората да познават Ива Иванова (ВИДЕО)

Френската сенаторка Алин Алшимбо от партията "Европа екология - зелена" не е доволна от това положение. През октомври сенаторката от Сен-Сен Дени ще внесе предложение за отмяна на преходните мерки. Целта е да бъде отворен пазарът на труда за българи и румънци, за да могат да се интегрират в обществото и да излязат от несигурността.

Според сенаторката ромите във Франция искат да работят, но не могат, защото нямат никакви правни възможности за това. "Така че те са хвърлени принудително в маргиналността и в ръцете на мафията. Те живеят в недостойни за страната ни условия и са експулсирани от собствениците на терените, в които установяват лагерите си. В тези условия е много трудно да изпращат децата си на училище и да живеят в задоволителни санитарни условия", смята Алшимбо.

Тя припомня, че в момента българските и румънските граждани трябва да платят такса между 800 и 900 евро и след това да чакат отговора на властите за разрешително за работа. "Кой служител би платил 900 евро и след това да чака с месеци отговор, който в повечето случаи е негативен?", пита тя.

Още: Пътищата ни са лоши, а за ремонт и поддръжка се харчат милиарди: Анализ на ИПБ

Още: Отиде си известен писател и журналист от БНТ и БТА

Искаме румънците и българите да бъдат третирани във Франция като всички европейски граждани, нито повече, нито по-малко, категорична е сенаторката. Тя посочва, че българите и румънците във Франция са между 12 000 и 14 000, включително децата, поради което те не биха могли да усложнят проблема с безработицата в страната. "Нещо повече, достъпът до работните места ще послужи като лост, който ще ги извади от маргиналността и ще позволи да се намери решение на всички останали проблеми", смята Алшимбо.

Редактор: Сияна Любомирова

Още: Къде по пътищата има поледици

Още: Това не е шега: Хапваме старо кенгурско месо от Австралия и Нова Зеландия вместо агнешко

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес