Три хиляди тона вълна годишно се изхвърлят в реките и деретата у нас или се изгарят. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите Михаил Михайлов в ефира на БНР. По думите му никой в държавата не търси решение на проблема, който носи финансови загуби на фермерите и крие рискове от екологично бедствие.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
„Вълната не само че не може да се продаде и да получат фермерите допълнителни доходи, а дори не може да се изхвърли от фермите. Допреди 3-4 години тя е била изкупувана от 20 до 50 стотинки, през последните две години са вземали вълната, без да я платят.", пояснява Михайлов, като допълни, че преди години не се налагало да се търсят нелегитимни начини за освобождаване от вълната, тъй като е имало работеща текстилна промишленост, която е изкупувала големи количества.
„Овцете, които ние отглеждаме и развъждаме, не могат да произвеждат качествена вълна. Може да се използва тази на едва 40-50 хиляди овце, поясни Михайлов. Оказва се, че има начин непотребната вълна да се превърне в конкретни продукти, например в тор. „Нашите съседи, румънците, миналата година откриха фабрика, която започна да произвежда тор. Торта е много хубава, защото се съхранява 6 месеца в почвата и е изключително благоприятно да се използва в райони, в които имаме суша“.
Непотребната вълна може да намери приложение още в изолации и опаковки. Припомняме, че нормативно вълната е определена като отпадък в Европейския съюз. Това води до опасения дали в един момент фермерите няма да бъдат принудени да заплащат за депонирането й. Според животновъдите държавата и браншовите организации трябва да потърсят варианти за решаване на проблема - или да се възложи на някой от научните институти да разработи идеи за приложението на вълната, или да се предвиди възможност за финансово подпомагане на фермерите.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"