Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейските средства за българските медии - 66 млн. лева за пет години

03 юли 2013, 18:19 часа • 9315 прочитания

Какво е разпределението на европейските средства за медиите в България - отличниците са няколко, като Нова телевизия е получила общо над 5,8 милиона лева, договорите на bTV Медиа груп и бТВ радио груп са на обща стойност над 4,8 милиона лева, а ТВ7 е сключила договори за над 1,6 милиона лева, предаде БГНЕС. Това са средства по комуникационни планове на оперативните програми и на Програма за развитие на селските райони.

Общо похарчените средства са 66 млн. лева, но предвидените за усвояване средства в периода 2007 - 2013 година са близо 160 млн. лева (80,2 млн. евро).

Според справката за изпълнение на комуникационни планове на оперативните програми и на ПРСР, от началото на 2007 г. до 22.05.2013 г. трите телевизии са успели да сключат договори за над 11 милиона лева. Дарик радио има договори за над 4 милиона лева. Фирмата, която стои зад Агенция "Фокус", "Фокус Нунти" ООД има сключени договори за над 1, 6 милиона лева. Българското национално радио има сключени договори по комуникационните планове за над 1,8 милиона лева, като близо 600 000 лева от тях са за предоставяне на програмно време по ОП "Околна среда". Другата обществена медия Българската национална телевизия е контрагент по вече сключени договори на обща стойност от над 2,3 милиона лева. Най–високата стойност на сключен от БНТ договор е за 480 000 лв. и е за предоставяне на програмно време за излъчване на информационни материали за популяризиране на ОП "Развитие на човешките ресурси".

Всъщност договорът по тази програма, който е сключила БНТ, е двойно по – ниска стойност от договорите, сключени с bTV и Нова телевизия. За предоставяне на програмно време за излъчване на информационни материали за популяризиране на програмата с "Нова Броудкастинг Груп" договорът е на стойност 1 080 000 лв. Отново над един милион е договорът по програмата с "bTV Медиа Груп" ЕАД - 1 079 976. лв.

9 417 867 например е общата стойност на договорите, сключени в изпълнение на комуникационния план по ОП "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР). По нея за предоставяне на програмно време "ТВ Седем" ЕАД има сключен договор за 360 000 лв. За същата стойност договор по програмата и ТВ Европа. Близо милион е и договорът за същата услуга на частното Дарик Радио. Той е на стойност - 856 650 лв. Според договора "Фокус Нунти" ООД са популяризирали програмата за 287 530 лв., БНР за 288 491 лв. "Радиокомпания Си Джей" ООД пък само за 72 000 лв. Има и договори за изработване на аудиовизуални клипове, както и за изработване на документални филми, който между другото е за 300 000 лв.

Приключил е договорът за Заснемане и тиражиране на 6 интервюта с бенефициенти на ОП РЧР. Той е с "Ретел - Инженеринг" ЕООД и за него са получени 17 520 лв. Все още текущ е договор за логистика за провеждане на събития по изпълнение на дейности по ОП РЧР. Той е сключен с "Обединение Логистика и Събития" – ЛС и е за близо 2 млн. лв. – т.е. 1 800 000 лв. Близо милион или точно 960 000 е стойността и на договора, който "Медиа Планинг Груп" сключва по програмата за организиране и изпълнение на информационни кампании за популяризиране на ОПРЧР в печатни издания.

В действителност ОП" Развитие на човешки ресурси" е дала три пъти по-малко пари за дейности по комуникационния си план в сравнение с Програмата за развитие на селските райони. Почти половината от изразходваните средства за изпълнение на всички комуникационни планове са дадени за изпълнение на комуникационния план на Програмата за развитие на селските райони. Подписаните към момента договори за популяризиране на мерките за фермерите и общините са за над 31 милиона лева. Цялостната концепция на информационна кампания и изготвянето на материали за печатните медии, извършено от "Д енд Д Агенция за проучвания и връзки с обществеността" АД е излязло на данъкоплатеца 364 800 лева.

Пари от земеделската програма са взели десетки медии, фирми, социологически агенции. Скандалният проект на фирмата на Кристина Спасова за изработване и поддържане на страници на ПРСР във Facebook в Twitter на обща стойност 57 000 лева все още се води "текущ". Същото важи и за проекта за публикуване на информация за ПРСР в интернет форуми на фирмата "Ем енд Марк" ЕООД, който е на обща стойност 56 160 лева. До 22 май тази година са изхарчени общо 66,1 милиона лева.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес