"Привнасянето на работна ръка е нормален икономически процес, който протича в редица европейски държави. Друг тип решение е повишаването на квалификацията - динамичният пазар на труда изисква преквалификация и адаптация".
Това обяви евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Цветелина Пенкова по време на глобалния ляв форум на тема "Готови за бъдещето? Демографската картина – цената на неравенствата". Той е организиран именно от българските европейски социалистически депутати.
На въпрос защо младите хора напускат страната, Пенкова подчерта, че те са по-склонни да поемат множество рискове от гледна точка на миграцията, а младите могат и да се адаптират по-бързо. "Това ги прави по-привлекателни за работодателите в чужбина, а на този фон добавяме и глобализацията и динамиката в ЕС", каза Пенкова.
Още: Ганев: Половината от българите, мислещи за емиграция, са млади хора между 18 и 27 години (СНИМКИ)
В момента в Европейският парламент се разглеждат два законопроекта, свързани с краткосрочни мерки за прилагане по отношение на работната сила, уточни тя.
Снимка: Actualno.com
"Чрез тях ще се създадат предприятия и промишленост, насочени към производство на технологии за по-чиста околна среда и енергетика, което ще доведе до култивиране на работната ръка. В този смисъл е и една от последните статистики на "Евробарометър", според която 70% от младите европейски граждани намират темата за борбата за екологични проблеми като ключова", подчерта Пенкова.
От думите й се разбра, че чрез предвидените мерки ще се създадат и възможности за младите предприемачи да реализират своите проекти у нас, а не да търсят финансово, административно и техническо подпомагане извън България.
Социалистите с фокус върху демографията
Иначе форумът на тема "Готови за бъдещето? Демографската картина – цената на неравенствата" е организиран от делегацията на българските социалисти в Европейския парламент в състав Петър Витанов, Сергей Станишев, Елена Йончева, Цветелина Пенкова и Иво Христов. Дискусията е част от второто издание на "Форум за прогресивни леви решения", а акцент на обсъжданията по време на събитието бе демографската трансформация като едно от основните предизвикателства.
Още: Станишев настоя за демографски вицепремиер в следващия кабинет
От организаторите подчертават, че демографската трансформация вече беше оценена от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европарламента (S&D) като едно от основните предизвикателства пред бъдещето на Европа с ниво на сложност, сравнимо със зеления и цифровия преход. През 2050 година 50-70% от днешните професии няма да са на пазара на труда. Очаква се пикът на човечеството да е през 2065 година – 11 млрд. души.
В България вече има 167 напълно пусти населени места, а 592 са с един или двама жители. Всеки ден изчезва едно село, всяка седмица един малък град, всеки месец един средно голям град и всяка година един голям град с мащабите на областен център. Ако тази тенденция не бъде пречупена, до средата на века България ще наброява около 5 млн. души, а делът на населението над 65-годишна възраст ще достигне близо 40 на сто, подчертават от S&D.
Още: Защо толкова много хора напускат България?