Министерството на електронното управление ще работи за създаване на специализирани работни групи, които да работят по внедряване на изкуствен интелект в работата на държавната администрация.
Това става ясно от отговора на министъра на електронното управление Александър Йоловски на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Иван Белчев. Целта на работата ще бъде и да се повиши компетентността на държавните служители относно ползването на изкуствения интелект (ИИ), като по тази линия ресорното ведомство вече е изработило и механизъм.
Проекти, свързани с внедряване на ИИ в държавната администрация има по Националния план за възстановяване и устойчивост, в три направления:
Още: Ще поставя ли изкуственият интелект по-точна диагноза от лекар: Мнение на експерт
- Изграждане на STEM центрове и иновации в образованието;
- Развитие на социалната икономика чрез софтуер, изграден за ИИ;
- Национална дигитална платформа за медицинска диагностика.
По отношение на данните, които ще се използват като основа на изкуствения интелект, се извършват редица дейности от междуведомствена група, която да предложи конкретни идеи за внедряване на елементи с ИИ.
Относно законодателството обаче министър Йоловски припомня, че ЕС вече е готов да приложи първата по рода си световна регулация, която да гарантира, че системите с ИИ са безопасни и зачитат основните права и ценности на общностното право и на човека.
Още: Киберинцидентите у нас са нараснали с 50% спрямо миналата година
"България е част от процеса по създаване на единна регулационна рамка и активно участва в преговорния процес. Предвид характера на европейския законодателен акт за ИИ, ..., ще стане част от националното законодателство на България. Предвижда се актът да влезе в сила през 2026 г.", пише още министъра на електронното управление. По думите му страната ни ще приеме всички регулации по темата до края на 2027 г.
Снимка: iStock